Güncel Makaleler

BMC ARACI ÜRETTİ. TÜBİTAK VE BİLGEM LAZERİ ÜRETTİ. KARŞINIZDA MOBİL LAZER SAVUNMA SİSTEMLİ AMAZON

Yeni Nesil Zırhlı Araç Amazon, Mobil Lazer Savunma, Milli Mobil Lazer, Bilim Sanayi ve Teknoloji, IDEF, BMC, Bakan Faruk Özlü, Bilgem, Tübitak ve…

Zırhlı Araç Amazon

Milli mobil lazer sahada göz dağı ve güven vermeye çıkıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, IDEF fuarında, BMC üretimi olan, Yeni Nesil Zırhlı Araç Amazon üzerine, başarıyla entegre edilen, milli Mobil Lazer Savunma sisteminin tanıtılacağını bildirdi.

Mobil Lazer Savunma

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaptığı açıklamada, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) geliştirdiği, Lazer Savunma Sistemine ilişkin bilgilendirmeler yaptı.

Tübitak

Sn. Bakan Özlü, dünyada sayılı ülkeler tarafından üretilebilen, yüksek güçlü lazer sistemlerinin, artık tamamen milli olarak Tübitak tarafından tasarladığını ve geliştirdiğini söyledi.

Bilgem

Bilgem’in ise, bu kapsamda geliştirdiği mobil lazer savunma sistemiyle de, önemli bir başarıya imza atıldığını söyledi. İlerleyen süreçte, sistemin özelliklerinin artırılacağını da dile getirdi.

Milli Mobil Lazer

Karada, Denizde ve Havada Vurabilecek Mobil lazer savunma sisteminin özellikleri hakkında bilgi veren Sn. Bakan, geliştirilen ilk ürünün, çeşitli savunma uygulamalarına yönelik işlevsel özelliklerle farklı platformlarda kullanılabildiğine işaret etti. lazer savunma sistemi, kara, deniz ve havada oluşan tüm tehdit unsuru oluşturan hedefleri algılayıp, takip ederek lazer ışını sayesinde, etkisiz hale getirecektir. Kara platformunda ise, testleri başarıyla geçen lazer sistemi, deniz ve hava platformlarında da denenecek ve sonuçlar hakkında bilgilendirilecektir.

Sn Özlü, lazer savunma sisteminin kullanılacağı alanlar, sınır güvenlikleri, insansız hava araçları ve el yapımı patlayıcılara karşı, savunma araçları arasında maliyetin etkin bir seçenek olarak öne çıktığını belirtti. IDEF’te tanıtılacak olan bu sistemin seri üretiminin, teknoloji transferi aracılığıyla, yerli firmalara devredilmesinin planlandığını söyledi. İş birliği konusunda istekli yerli savunma sanayi firmalarına, kapılarının açık olduğu dile getirdi.

Video İçin Tıklayınız.

Yorum Bırak