Güncel Makaleler

BAYRAKTAR TAMAMLADI! ARTIK LAZER GÜDÜMLÜ FÜZEDE ATIYOR! TÜRK İHA İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

Yerli iHA TB2, insansız Hava Aracı, Baykar Genel Müdürü, Haluk Bayraktar, Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim, Mili Savunma Müsteşarlığı, Baykar ve…

Yerli iHA TB2

Yerli iHA üreticisi Baykar’ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar dedi kı; Bizim, şu anda geliştirdiğimiz Bayraktar TB2 modelimizin, 15 bin saat uçuş kapasitesi var. Bu para vererek dahi, ABD’den alamayacağınız bir sistem.

Baykar Genel Müdürü ve  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Bayraktar, içinde bulunulan bilgi çağında, düşük maliyetli ama etkisi yüksek teknolojilere doğru bir gidiş olduğunu söyledi.

insansız Hava Aracı

Aslında kaçırıldığı düşünülen treni de yakalayabiliriz. Bayraktar, Forum İstanbul‘da düzenlenen etkinlikte konuştu. İnsansız hava aracı teknolojisinin 1990’lardan sonra geliştiğini bildirdi.  Türkiye‘nin havacılıkta daha önce kaçırdığı treni de, akıllı sistemlerle yakalayabileceğini ifade etti.

Bir şey yapmak istediğinizde engeller çıkarılıyor. Bayraktar, “Ülke ve Baykar olarak hesabımız; Bu teknolojileri başkalarına bağımlı olmadan nasıl milli yapabiliriz. Ülkemizi, teknolojisiyle kendi ve yakın coğrafyasında nasıl bağımsız ve caydırıcı bir güç haline getirebiliriz. İşte sorulması gereken soru da tam budur.

Baykar

Şahsi tecrübemle şunu gördüm ki, ülke olarak, ben bu teknolojiyi geliştireceğim diye yola çıktığınız her zaman, en basit şeyler dahi sizden esirgeniyor. Bu bir cıvataya kadar bile inebiliyor. Çünkü çok açıktır ki, kimse sizin kalkınmanızı istemiyor diye konuştu.

iki satır kod ekleyip, uçuşu bitirebiliyorlar. Günümüzde savunma teknolojilerinin milli olmamasının kabul edilemeyeceğini belirten Bayraktar, “Örneğin bizim ürettiğimizin 20 katı maliyetli bir hava aracı var. Başvursanız, cevap alma garantiniz bile yok. Farz edin ki bu uçağı aldınız. Bu iHA içindeki elektronik sisteminde yer alan milyonlarca kodun arasında ‘Ülke sınırları dışında uçuşu sonlandır’ gibi iki satır kod olabilir. Bu ancak milli olursa, bu tehlikeleri tamamen ortadan kaldırır. Ülkeye güç katarız. Bizim yaptıklarımızın da, bunun ufak bir örneği olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Mili Savunma Müsteşarlığı

Para vererek dahi ABD’den alamayacağınız bir sistemdir. Haluk Bayraktar, 2004 yılında, Mili Savunma Müsteşarlığı, hazır alım ihalelerini iptal ederek milli ve özgün üretim sürecini başlatma kararını alması ve bu kararı şartnamelerine de yansıtmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bayraktar, “Bazen milli kelimesine takılabiliniyor. Bizim şu anda geliştirdiğimiz Bayraktar TB2 aracının, 15 bin saat uçuşu var. Bu para vererek dahi ABD’den alamayacağınız bir sistemdir. Bizim böyle bir sistemi milli yapmayıp, ne yapmamız lazım. Bunu anlamakta zorlanıyorum.” dedi.

Baykar Genel Müdürü Bayraktar, savunma sanayisinde  Türkiye‘yi kalkındıracak olan oyun değiştirici hamlelerin, bu alanda çalışan girişimci firmalardan çıkacağına, gerçekten inandığını söyledi.

Video İçin Tıklayınız.

Yorum Bırak