Güncel Makaleler

Resimdeki Kulaklıklar Müzik Dinlemek İçin Değil, Gerçek Zamanlı TERCÜMANLIK ÇEVİRİ YAPIYOR

Tercüman Kulaklıklar, Waverly Labs, Akıllı Kulaklılar, Barselona Mobil Dünya Kongresi, Giyilebilir Teknoloji, Gerçek Zamanlı Çeviri Yapabilen Kulaklıklar ve…

Tercüman Kulaklıklar

Tercüman Çevirmen Kulaklıklar

Örnek bir çalışma, yapılmış ve ön siparişlerine başlanmış muhteşem bir buluş daha var. Farklı diller ile konuşan iki insanın konuşmalarını, gerçek zamanlı olarak birbirlerine çeviren Tercüman Kulaklıklar piyasaya sürülmek üzere…

Şu anda pilot çalışması tamamlanmış olan bu tercüman kulaklıklar ile iki kişi aynı anda, karşılıklı olarak farklı dil konuşmalarına rağmen, birbirlerini anlıyorlar. Ön sipariş toplayan üretici firma Waverly Labs, ürün için 249 $ USD Amerikan doları talep ediyor. İki adet kulaklık içeren paket içeriğinde elbette birde şarj cihazı var.

Waverly Labs

Gerçek Zamanlı Çeviri Yapan Kulaklıklar

İlk olarak, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca arasında tercüme yapmaya başlayacak olduğunu bildiren üretici Waverly Labs yetkilisi, size olan faydasına inanamayacaksınız dedi. Akşam yemeği sipariş etmeye çalışırken, otelinizi yurt dışında bulmaya çabalarken yaşadığınız tüm sorunlar ortadan kalkacak. Hangi yabancı dili ana diliniz gibi kavrayabilirsiniz ki, bu mümkün olmadığına göre, iletişimden kaynaklanacak olan hataların önüne geçmek, Tercüman Kulaklıklar ile oldukça kolay görünüyor.

Waverly Labs firmasının ürettiği Tercüman Kulaklar ile Hitchhiker’in Galaxy Kılavuzundaki Babel Balıkları veya Star Trek’teki Universal Translator Gadget gibi konuşmaları tercüme edebildiğini iddia ediyor. Pilot olarak adlandırılan sistem, bu yıl satışa çıkacağı bildiriliyor.

Giyilebilir Teknoloji

Peki bu Giyilebilir Teknoloji nasıl çalışıyor. İki kişi arasındaki konuşma esnasında kullanılan kulaklıklar, her bir kişide takılması gerekiyor. Bu Akıllı Teknoloji kulaklılar, konuşmaları çeviriyorlar. Karşılıklı konuşmaya başlayan kişilerin, konuşmalarından gelen ortam gürültüsünü filtrelemek için özel olarak tasarlanmış gürültü önleyici mikrofonları kullanılıyor.

Tabi konuşmalar, Yabancı Dil Çeviri Teknoloji Katmanları ile birleştiriliyor. Uygulamadan geçiriliyor. Aynı anda konuşmaya devam edebilirler. Kesintisiz bir döngü, konuşma esnasında sağlanabilmektedir.

Barselona Mobil Dünya Kongresi

Barselona Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan Tercüman Kulaklıklar ile ilgili, teknolojinin arkasındaki şirket olan Waverly Labs şunları söyledi: “Giyilebilir Teknoloji olan bu Tercüman Kulaklıklar, iki kişinin farklı diller konuşmasına izin verirken, birbirlerini net bir şekilde anlamalarına da olanak sağlıyor.”

Gerçek Zamanlı Çeviri Yapabilen Kulaklıklar

Şimdilik 5 dili destekleyecek, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, diğerleri ise ilerleyen bir tarihte eklenerek kullanıma sunulması planlanıyor. Birisi ikinci kulaklığı takmayı istemiyorsa, hoparlör konumunda eller serbest olarak uygulamayı kullanılabiliyor.

Akıllı Kulaklılar

Giyilebilir Çevirmen Kulaklıklar

“Her bir çeviri, kesintisiz olarak ve aynı anda gerçekleşiyor. Zaten olması gereken de bu” diyor Waverly Labs yetkilisi, gelecek zaman içerisinde üretim ve yazılım desteklerinin değişmesi ile çevredeki her şeyin çevirisini yapabilen modelleri üretilecektir. Bizde, şimdilik kahvenizi iki kişi arasında yudumlayın ve Akıllı Kulaklılar ile ona bulunduğunuz şehri tüm detayları ile tanıtın diyoruz.

Şirketin Sayfası İçin Tıklayınız

Video İçin Tıklayınız “İngilizce”

Yorum Bırak