Güncel Makaleler

Trakya Üniversitesi Öğrencileri, Felçli Hastalar İçin Giyilebilir Robot Üretti!

Trakya Üniversitesi, Mücahit Kurulay, Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Robot Teknolojisi, Fizyo-trak, Felçli İnsanlar, Robotrak, Giyilebilir Robot Teknolojisi…

Trakya Üniversitesi Ar-Ge ve Bilişim Topluluğu, Balkan Yerleşkesi’ndeki yaşam merkezinde, ROBOTRAK Yarışması düzenledi. Yarışmada, çizgi izleyen, mini sumo, sumo, serbest, labirent ve hızlı çizgi izleyen robot kategorilerinde, lise ve üniversite öğrencilerinin 150 robotu, Robotrak da kozlarını paylaştılar.

Felçli Hastalar İçin Üretilen Robot Dikkatlerden Kaçmadı. İpsala Meslek Yüksekokulu, Mekatronik Bölümü öğrencilerinin felçli ve fizik tedavi ihtiyacı duyan hastalar için ürettiği, el egzersiz aparatı “Fizyo-trak” dikkat çekti. Fizyo-trak ekibi ve üniversitenin öğrencisi olan Mücahit Kuralay, yaptığı açıklamada, sağlık alanında kullanılması amacıyla giyilebilir, mekatronik iskelet destek sistemi yaptıklarını söyledi.

El Kaslarının Çalışmasına Destek Robot. Bu aparat sayesinde, fizik tedavi gören hastaların, hastaneye gitmeden istedikleri yerde tedavi uygulayabilecekler. Kurulay, çalışmamazı el üzerine yaptık. Cihazda dört çubuk mekanizması kullandık ve pille çalışıyor. El kaslarının çalışmasına yardımcı olan bir ürün haline geldi. Ürünü, tıp fakültesinden danışman hocalarımızın yönlendirmesiyle tam altı ayda tamamladık, diye konuştu.

Seri Üretim İçin Destek Bekliyor. Mücahit Kurulay, ellerinde hareket problemi olan hastaların, doktor gözetiminde elini açıp kapatabildiğini söyledi. Fizyo-trak’ın pratik olarak, içindeki programla her yerde uygulanabileceğini ve hastaların egsersizlerini yapabileceğini belirtti. Tasarımın kendilerine ait olduğunu anlatan kişi, bir sonraki aşamada firmalardan Fizyo-trak’ın üretimi için teklif almayı amaçladıklarını kaydetti.

Öğrenciler, fizik tedavi amacıyla yurt dışında kullanılan benzer ürünlerin oldukça pahalı olduğunu, ancak Fizyo-trak’ı 300 liraya mal ettiklerini dile getirdiler.

Genç Beyinler İlerleme Kaydettiler. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da, robot teknolojisinde, bilişimde ve endüstride genç beyinlerin ilerleme kaydettiklerini söylediler.

Yarışmada, lise ve üniversite öğrencilerinin yaptığı robotların yer aldığını aktaran Tabakoğlu, “Bu tür yarışmalar ülkemizin dört bir yanında yapılıyor ve yapılmaya da devam etmelidir. Açıkçası bu durumdan dolayı, gençlerimizle gurur duyuyoruz. Robot teknolojisi, insan yaşamını kolaylaştıracaktır. Öğrencilerimizin buluşlarıyla da bunu bir kez daha görmüş olduk. Sağlık ve güvenlik, hizmet ve birçok alanda robotları daha sık göreceğimizi düşünüyorum. Yarışmayı, mümkün olduğu kadar erken yakalamalı ve sahada yerimizi almalıyız.

Video İçin Tıklayınız

Trakya Üniversitesi, Mücahit Kurulay, Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Robot Teknolojisi, Fizyo-trak, Felçli İnsanlar, Robotrak, Giyilebilir Robot Teknolojisi…

Yorum Bırak