Güncel Makaleler

Teknolojide Dış Ülkelere Bağımlılık Ve Ürün Üretimi

Teknolojide dış ülkelere bağımlılık ve ürün üretimi ne durumdadır?

Herkese Merhaba

Teknolojide Dış Ülkelere Bağımlılık Ve Ürün Üretimi

İzninizle bu gün, bu gerçek konusunda sizlerle konuşmak istiyorum. Gerçek ve bir o kadar acı olması, insanı daha çok üzüyor. Türkiye dışa bağımlılık konusunda içler acısı durumdadır. Enerjide % 70 oranında dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini düşünür isek; Rusya ile olan herhangi bir anlaşmazlığımız ardından doğal gazı unutabiliriz. Rusya’nın düşürülen savaş uçağı krizinde, karşı harekette kademeli olarak azalttığı doğal gazın durumunu hatırlatırım. Bunu nerede ise bilmeyen yoktur.

Dış ticarette bu yıl bakın ki; Dış Ticaret İstatistikleri, Ocak 2016 İhracat %22, ithalat %19,7 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2016 yılı Ocak ayında, 2015 yılının aynı ayına göre %22 azalarak 9 milyar 597 milyon dolar, ithalat %19,7 azalarak 13 milyar 358 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İthalat azalıp, ihracatta azalma olmasaydı, ne güzel olurdu. Artık üretim ham maddeyi de kendimiz temin edebiliyoruz demekti. Ama öyle değil, geriye doğru gidiyoruz.

Elektronik ekipman üretiminde çok çok gerideyiz. G20 gelişmiş ülkeler içinde bulunan adımız ise ancak, ucundan kıyısından yakaladığımız değerden dolayı kaynaklanmaktadır. Gelişmiş kelimesini hak ettiğimizi sanmıyorum.

Teknolojide Dış Ülkelere Bağımlılık Ve Ürün Üretimi

Telekomünikasyon alanındaki adımlarımızın yavaşlığı ise, bu konu hakkında geliştirilmemiş ve eğitilmemiş devlet personelinin, konuya kağıt parçaları olarak bakmak zorunda kalmalarından, çok daha net görülmektedir. İyi bir kontrol yok ise, merdiven altı üretim “parçaların kalitesiz bir bağlantı ile birleştirilerek oluşturulan ürünün, geçici olarak sağlıksız çalışır duruma getirilmesi” hızla oluşmaktadır.

Bakınız, ses iletişimi için oluşturulmuş ama farklı amaçlar için çalışması değiştirilmiş “müdahale görerek kullanım amacı değiştirilmiş” telsiz ile yapılan pompa depo arası kablosuz su deposu otomatik dolum ve kontrol sistemlerine, aslında ses iletişimi için üretilmiş, BTK kayıtlı ürünlerin farklı amaçlar için kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu bir suçtur. Kullanılması da aynı suça iştirak etmektir.

Bunu tam olarak bilmeyen son kullanıcı, bu durumu önemsememekte; Çalışsın benim için yeterli. Demekte, satan da; Ben aldığım paraya bakarım. Diyerek, önemsememektedir.

Şu anda ülke içerisinde bulunan birçok kablosuz telekomünikasyon ekipmanı, yasal olmayan güç ve frekanslarda çalışmaktadır. Ayrıca bu frekanslarda oluşan enterferans “istenmeyen elektromanyetik baskı” ile çoğu yasal kullanıcının, kablosuz haberleşme iletişimlerinde sorunlar oluşmaktadır.

Uzaktan kontrol, kablosuz otomasyon, dijital ve analog kablosuz veri iletişimi ve I/O bilgilerinin aktarımlarını yapan kablosuz radyo modem gibi cihazlar, ister lisanslı band, ister KET yönetmeliğine uygun lisansız band da çalışsın, BTK bilgi teknolojileri kurumunun kontrolü altında olan ürünlerdir.

Çoğu kablosuz ürün yurt dışından gelmekte ve kablosuz otomasyon uygulamalrında kullanılmaktadır. Tabi her alanda olduğu gibi, yetki belgeleri ve ürün kalitesi ile çalışan yerli firmalarda var. Ama bir yada iki adet…

Bunlardan birisi DelcomRF A.Ş. dir. Rf modül, rf ürün, pompa depo arası kablosuz kontrol sistem ve otomasyonları konusunda ürünler üretmektedir. Şirket ürünleri ülke içinde binlerce noktada kullanılmakta, beş dış ülkeye de ürün gönderiminde bulunulmaktadır. Bu tür firmaların artmasını dileriz.

Bu tür firmaların artmasını dileyerek, sözümüzü tamamlamadan önce; Teknoloji üreten, vergilerinin nereye gittiğini şeffafça ispat edebilen, merdiven altı üretime kesinlikle izin vermeyen, üreticiye test laboratuvar desteği sağlayan, teknoloji toplayan değil de, gerçekten tasarlayıp sıfırdan üreten, daha çok çalışıp, hizmet edebildiğimiz gelişmiş bir bir Türkiye yaşamayı dileriz.

Kuyu Depo Kontrol Blog Ekibi
Saygılarımızla…

Yorum Bırak