Güncel Makaleler

Darüşşafaka Robot Kulübü Öyle Bir Robot Yaptı ki, NASA Ayakta Alkışladı!

Sultans of Türkiye, Darüşşafaka Robot Kulübü, Chairman’s Award, First Robotics Competition, Nasa First Robot, İstanbul Maslak Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Sultans of Türkiye

İlk sivil toplum kuruluşu içinde kurulan, Darüşşafaka Robot Kulübü bünyesinde, uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil eden “Sultans of Türkiye” ABD’den zaferle döndü. Darüşşafakalı 19 gençten oluşan “Sultans of Türkiye” NASA’nın ana sponsorluğunda bu yıl 26’ncı kez düzenlenen, First Robot Yarışması’nda turnuvanın birincilik ödülü olan, Chairman’s Award’ı alarak Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Sultans of 

First Robotics Competition

Tüm dünyadan 14-18 yaş arası öğrencilerin, özgüven, yaratıcılık, liderlik, girişimcilik, takım çalışması ve mühendislik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan çalışması, Uluslararası Robot Yarışması için gençler bu yıl Amerika’nın değişik eyaletlerinde buluştular.

Nasa First Robot

Bu yıl yarışmaya, 26 ülkeden 3 bin 336 takım ile 80 binden fazla öğrenci katıldı. Darüşşafaka Lisesi Robot Takımı, ABD’nin San Francisco kentinde 16-19 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen yarışmada, 41 takımın ile birlikte yarıştılar. Geçen yıllarda, FRC’de Türkiye’yi temsil eden Sultans of Türkiye, “steamworks” temalı yarışmada, 6 haftada hazırladıkları robotlarıyla yarışarak, birincilik ödülü olan Chairman’s Award’ın sahibi oldular.

Chairman’s Award

Turnuvanın en prestijli ödülü, Chairman’s Award’ı kazanan Darüşşafaka Robot Kulübü, FRC Dünya Şampiyonası’na da katılma hakkı elde etti. Darüşşafakalı genç beyinler, 19 -22 Nisan 2017 tarihleri arasında Houston’da yapılacak olan, ABD’deki bölge şampiyonları ve diğer ülkelerden gelen başarılı ekiplerle Dünya Şampiyonası’nda yarışacaklar.

ABD’den dönen “Sultans of Türkiye” ekibini hava alanında Darüşşafaka öğrencileri ve öğretmenleri karşıladı. Yarışmada kazandıkları ödülden gurur duyduklarını belirttiler. Ayrıca öğrenciler, finalde de iddialı olduklarını söylediler.

First Robotics Competition

FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, genç beyinler için oluşturulmuş, uluslararası bir robot yarışmasıdır. Bu yarışmada rekabet ortamı oluşturmaktansa, öğrencilerin birbirlerine yardım ederek robotlarını geliştirmeleri hedeflenir.

FRC’de her sene farklı bir görev seçilir. Yarışmacı takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları beklenir ve her yıl ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Kickoff “yarışma konusunun açıklandığı” gününde, yarışmanın konusu NASA TV’de açıklanır. Kickoff günüyle, Stop Build Day “üretimi bitirme günü” arasındaki 6 haftalık Build Season ” üretim sezonu/zamanı” adı verilen süreçte her takım robotlarını üretir. Stop Build Day’de takımlar robotlarının üretimini bitirmiş ve robotlarını yarışma yeri olan ABD eyaletine kargo ile göndermiş olmaları gerekir.

Video İçin Tıklayınız!

Darüşşafaka Robot Kulübü

Seattle 2009 – “Judges Award”

Chicago 2010 – “Imagery Award”

Seattle 2011 – “Team Spirit Award”

Chicago 2013 – 10 maçta 6 galibiyet, ilk yedek finalist

Chicago 2014 – “EKOCYCLE™ Cube® 3D Printer Award”

Orlando 2015 – Engineering Inspiration Award ve Dünya finallerine katılım

Türkiye 2015 – Offseason Chairman’s Award

Türkiye 2016 – Offseason Chairman’s Award

San Francisco 2017 – Chairman’s Award ve Dünya finallerine katılım

İstanbul Maslak Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşudur. Darüşşafaka Cemiyeti, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları da yetersiz ve yetenekli öğrencilere, kaliteli eğitim olanağı tanımak için var. Bu süreç onların yaşam kalitesini değiştirmektedir. “Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana varlığını bağışlarla sürdüren Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile çağdaş koşullarda okumasını sağlamıştır. Ayrıca yüksek öğrenimleri esnasında, burs alması sağlanır.

Darüşşafaka, ülkenin gelişimi ancak bireylerin gelişimi ile paralel olacağı düşüncesiyle hareket eden bir kurumdur. Ayrıca, eğitimle değişen yaşamlar misyonunu benimseyen cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların, Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, öz güvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlamaya çalışıyor.

Türkiye’nin her yanından sınavla seçilen bine yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 9 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı dil ağırlıklı, kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler, Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü’ne layık görülmüştür. Ayrıca, Darüşşafaka Cemiyeti, Birleşmiş Milletler’in en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan UN Global Compact’in de üyesidir.

İlk kez 2013’te bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak, yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olmuştur. 3 yıl önce 10 puan üzerinden 8,4 olan notunu, 2016 yılında 9,29’a, 2017’de 9,43’e yükseltmiştir. Sultans of Türkiye, Darüşşafaka Robot Kulübü, Chairman’s Award, First Robotics Competition, Nasa First Robot, İstanbul Maslak Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Yorum Bırak