Güncel Makaleler

RUSYA ÖYLE BİR SAVAŞ UÇAĞI YAPTI Kİ, ABD ŞOKTA! SUKHOI SU-T-50 KARŞINIZDA

Zvezda Gazetesi, X-35, 4++, F-22, F-35, İzdeliya 30, Sukhoi, Su-T-50, Beyond Visual Range, Rus Savaş Uçağı, ABD Savaş Uçağı, Füze, Roket X-35

Rusya’nın Yeni Nesil Savaş Uçağı Olan, Sukhoi Su-T-50 Her Türlü Gemiyi Yok Edebilecek Silah Donanımına Sahip. Rusya’nın 5’inci nesil savaş uçağı Sukhoi Su-T-50, her türden gemiyi ve kara aracını yok etmek için geliştirildi. Uçağın silah donanımına X-35UE sınıflı yeni bir taktik füze eklendi. Su-T-50’nin yeni silahları, hayalet uçak özelliğini bozmuyor.

Rus uçak üreticileri, Su-T-50 uçağını, hayalet uçak özelliğini bozmadan, var olan sofistike füze ve bombaların tümüyle donatmayı başardılar. Bu, ABD’li meslektaşlarının, bugüne kadar gerçekleştiremediği bir buluş oldu. Bakalım Amerika’lıların cevabı nasıl olacak.

Mart 2015’te, Rus Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, Kommersant Gazetesi’ne 2016’da başlanması öngörülen beşinci nesil savaş uçağı serisi Sukhoi Su-T-50’lerin, seri üretimlerinin 2017’ye ertelendiğini açıkladı. 2020 yılına kadar 52 adet Su-T-50 uçağının, satın alımına ilişkin ilk plan, 12 adet uçak almak olacak.

Su T-50’nin (İzdeliya 30) motorunun, yer testlerine 2014 yılında başlanmıştı. Havadaki testleri ise 2017 yılı içerisinde tamamlanacak. Bir ara geliştirme çalışmaları askıya alınsa da tam olarak durdurulmadı diyen, Rus askeri gazetesi Zvezda’ya, Su T-50’nin geliştirilmesi projesi durdurulmamıştı ama prototiplerinin uçuşta denenmesine paralel olarak, ABD’lilerin F-22A ve F-35 uçaklarının tasarımında karşılaştıkları bir engeli aşmak gerekliydi ve…

Havacılık uzmanları için büyük bir sürpriz oldu ama ABD, iki adet beşinci nesil uçağı da, 4++ nesil uçakları tarafından kullanılan uzun menzilli havadan karaya ve havadan deniz silahlarının çoğuyla uyumsuz olduğu ortaya çıktı. Ancak küçük bir bölümünün F-22A ve F-35 uçaklarına uyarlanabileceği, ama bu uçakların görev yelpazesini sınırlanmasına sebep verdi.

Beşinci nesil savaş uçakları, zayıf yansıma yüzeyleri nedeniyle, Radarlara Görünmüyor. Bu yansımanın az olmasına katkıda bulunan unsurlardan biri de, silahların harici bağlantı noktalarının iç bölmelere yerleştiriliyor olmasıdır. Fakat bir savaş uçağının, iç alanının kısıtlı olmasından dolayı, çok büyük dahili bölmeler yaratmak mümkün değil.

ABD’lilerin düştükleri hataları dikkate alan Rus uzmanlar, sadece Su T-50’ye özel olmak üzere gelişmiş havacılık elektroniğiyle uyumlu, 14 türden farklı yüksek hassasiyette yeni silahlar geliştirdi. Ya da uyarladı. Su T-50 uçağı, 8’i dahili bölmelere yerleştirilmiş 16 bağlantı noktası bulunmaktadır. Kabinle motorlar arasında birbiri ardı yerleştirilmiş ve tamamen aerodinamik biçim verilmiş, 4,6 x 1 m boyutlarında, iki temel dahili bölmeye sahiptir.

Su-T-50 savaş uçağı, ABD’li rakiblerinden F-22’lere çok daha avantajlı taşıma yerine sahiptir. F-35 daha küçük boyutlu ve tek motorlu uçak olarak, F22’den daha küçük iki dahili bölmeye sahiptir. Rus Savaş Uçağı, ABD Savaş Uçağı, Zvezda Gazetesi.

Dikey kalkış ve iniş kabiliyetli F-35B varyantında ise bölmeler daha da küçüktür. Ama, uçağın dengede kalmasını sağlayan ve önde bulunan 19 000 kgf gücündeki motor nedeniyle bu aerodinamik biçimli bölmelere erişim zordur.

Beşinci nesil savaş uçakları, silahları dahili bölmelerde taşıyarak, radara yakalanmadan uçuyor. Bu da onlara düşman hava (AA) savunmasında güvenli koridorlar oluşturuyor. Hava üstünlüğünü ele geçirme imkanı veriyor. Bu koridorlar daha sonra, 4 ++ nesil savaş ve bombardıman uçaklarınca, yer hedeflerini etkisiz hale getirmek için kullanılıyor. Su T-50 uçaklarının belli başlı hedefleri arasında, AWACS erken uyarı uçakları ve hava savunma (AA) füze bataryaları var. Tabi kıyı kesimini koruyan uzun menzilli hava savunma (AA) füzeleri taşıyan savaş gemileride bunun içinde yer alıyor. Rus Savaş Uçağı, ABD Savaş Uçağı, Zvezda Gazetesi.

Karadaki veya denizdeki hava savunma (AA) füzelerinin yönlendirme sistemlerini ortadan kaldırmak için, Su T-50 savaş uçağı her biri 650 kg ağırlığında olan dört adet Kh-58UShK anti-radar füzesiyle donatılmıştır. Mach 3,5 hızında uçan ve menzili 260 km olan yeni Kh-58UShK füzeleri, KH-58 füzelerinden tamamen farklıdır.

Su T-50 uçağı deniz hedeflerine karşı, her biri 145 kg ağırlığında olan dört adet X-35UE füzesi kullanabilir. X-35UE füzesi, 260 km azami menziliyle küçük bir seyir füzesidir.

Başlangıçta sadece Su T-50 uçaklarında kullanılması öngörülen Kh-31 füzeleri, her biri 600 kg ağırlığında olan dört adet X-74M2 füzesiyle yer değiştirilmiştir. X-74M2 füzesi, Mach 4 hızında ve 76-245 km arasında değişen menzile sahiptir. Tabi ki radarlara yakalanmasını önlemek amacıyla, son yaklaşım aşamasını (son 50 km kilometre) düşük irtifada gerçekleştirebilmektedir.

Su T-50, aerodinamik biçimli bölmelerinde tam dört adet Kh-38M füzesiyle donatılabilir ve bunlar 520 kg ağırlığında, 250-280 kg’lık savaş başlığına sahiplerdir. Mach 2,2 hızıyla uçarlar. Yaklaşık 40 km menzilli bu füzeler, radar, lazer, kızılötesi veya GPS ile güdümlenebilirler.

Kara hedeflerine karşı ise, Su T-50 uçakları sekiz adet « akıllı » KAB 250 ya da dört adet KAB-500 ile donatılabilirler. Düşmanın, AWACS ve avcı uçaklarını vurmak için, toplamda dört adet K-77M tipi BVR (« beyond-visual-range » yani « göz menzilinin ötesinde ») kullanılmaktadır. Düşman avcı savaş uçaklarıyla yapacakları yakın hava muharebesinde, Su T-50’nin iki küçük dahili bölmesinde, ayrıca dört adet 40 km menzilli K-74M2 füzesine sahiptir.

Gerektiğinde, aerodinamik biçim verilmemiş bağlantı noktalarıyla birlikte Su T-50 savaş uçağı, 4ncü nesil savaş uçakları Su 30SM ve Su-35 için var olan tüm füze ve bomba cephaneliğini de taşıyabilir.

Zvezda Gazetesi, X-35, 4++, F-22, F-35, İzdeliya 30, Sukhoi, Su-T-50, Beyond Visual Range, Rus Savaş Uçağı, ABD Savaş Uçağı, Füze, Roket X-35

Yorum Bırak