Güncel Makaleler

TOYOTA YAPTI VE İŞTE KARŞINIZDA ELEKTRİKLİ UÇAN ARABA SKYDRIVE

Uçan Araba, SkyDrive, Toyota Kook Tasarım, Umesh Gandhi, Gandhi et al, 2020 Tokyo Olimpiyatları, Elektrikli Uçan Araba Ve…

Uçan Araba

Japon markası Toyota, uçan arabaları gerçekleştirmek istiyor. Ortaya çıkan ilginç patentler, bu hayalin gerçekleşeceğine dair sinyaller veriyor. Denemelere başladı bile…

Toyota Kook Tasarım

Toyota, güvenilir otomobilleriyle tanınıyor. Fakat görülüyor ki, şirketin derinliklerinde bir yerde, ortalıkta çılgınca uçuşan arabalar üretme hayaline sahip sarımcıları da var. Böyle düşünmemizin sebebi boşuna değil, Toyota Kook tasarım bölümü gizliliğe düşkün, bu gizli tasarım bölümünden, bir kez daha yeni bir uçan araba patenti çıkmış olması yatıyor.

 

 

 

Umesh Gandhi

Toyota’nın iki uçan araba patentinde aynı kişinin imzası var. Umesh M. Gandhi tasarımı olan araçlar için belli ki, bir ekip ve Mr. Gandhi birlikte çalışıyorlar dememiz yanlış olmaz. “Gandhi et al” olarak da bilinen ve bir ekibinin bulunduğu ve bu ekibin uçan araba kavram tasarımları ile ilgilendikleri kesin olarak söylenebilir.

Gandhi et al

Göründüğü kadarıyla, bu şekil değiştirme yönteminde geri çekilebilen kanatları var. Uçuş modundayken, aracın vücudunu sıkıştırabilecek bir sisteme ve ek parçalara sahip, ayrıca bütün bunları kaplayacak “gerilebilir bir deri” içerdiği anlaşılıyor.

2020 Tokyo Olimpiyatları

Toyota’nın bu uçan arabayı üretmekte acelesi var. Uçan arabalar, teknolojinin oldukça büyük bir arayışı bunu biliyoruz.  İnsanda heyecan yaratıyor. Bu yüzden, uçan arabalara olan özlemimiz, yıllardır var. Bu hem keyif verici, hem de heyecan verici bir durum diyebiliriz.

Uçan araba arayışı, son yıllarda oldukça hızla büyüyen bir ivme kazanmış durumda. Fakat bu ivme, Toyota ile çok daha büyük bir boyuta taşındı diyebiliriz. Yerden ortalama 10 metre yükseklikte olacak, saatte ortalama 100 km hız yapacak olan bir uçan arabanın imalatı üzerinde çalıştıklarını belirtti. Toyota, söz konusu aracı 2020 senesindeki Tokyo Olimpiyatlarına yetiştirmeyi planlıyor. Tabiki acelesi de bu yüzden. Ardından satışa sunmak istiyor.

SkyDrive

Araca SkyDrive adı verildi. 30 gönüllü genç, bu projede istekli olarak çalışıyor. Hayatımıza giren Drone mantığına göre çalışması planlanıyor. Araç için çok farklı bir ilerleyiş biçimi söz konusu.

2.9 Metre uzunluğunda olması planlanan araca SkyDrive ismi verildi. Dünyanın en küçük uçan aracı olacak ve aynı zamanda yalnızca uçan bir araç olmayacak. Elektrikli bir uçan araba olacak diyebiliriz.  Halka açık alanlardan kalkış yapabilecek, kullanımı da son derece basit ve pratik olacak. Bu yüzden, oldukça güçlü ve verimli bir takip sistemi ile üretilmesi planlanıyor.

Elektrikli Uçan Araba

Engeller çok ve sadece üretip hazırlamak da yeterli değil. Aynı zamanda sertifika almak, yasal düzenlemeler yapmak gerekiyor. Oldukça zor ve pahalı olan bu sistemler için pek çok çeşitlilik üretiliyor. Bu kapsamda da detaylı bir çalışma fırsatı organize ediliyor. İhtiyaçlara göre üretilen, karşınıza çıkarılan, çeşitlilikler içeren sistem için yapmanız gereken, birkaç tıklama işleminde ibaret.

Örnek olarak, Honda tarafından üretilen Hondajet, ilk uçuşunu 2003 senesinde yapılmıştı. Ama sertifikayı ancak 2015 senesinde alabilmişti. Bu yüzden, bu tarz çalışmalar için, biraz zaman gerekiyor. Belli ki, Toyota her şeyi kafasına koymuş. Bize de Hayırlısı ile demek düşüyor…

Video İçin Tıklayınız

Uçan Araba, SkyDrive, Toyota Kook Tasarım, Umesh Gandhi, Gandhi et al, 2020 Tokyo Olimpiyatları, Elektrikli Uçan Araba,

Yorum Bırak