Güncel Makaleler

Robot Polis, Dubai Polisi, Trafik Cezaları Robot Polisler Üzerinden Ödenebilecek, Dubai Emniyeti Akıllı Hizmetler, Halid El Razuki

Robot Polis, Dubai Polisi, Trafik Cezaları Robot Polisler Üzerinden Ödenebilecek, Dubai Emniyeti Akıllı Hizmetler, Halid El Razuki ve…

Robot Polis

Dubai, ilk Robot Polisi Göreve Başlatıyor. Dubai Emniyet yetkilileri, ülkede hizmet verecek olan Robot Polis hakkında bilgi verdi. Hükumet yetkilileri, kentte görev yapacak olan ilk Robot Polis’i tanıttı. Hükumet, 2030 yılına kadar polis gücünün yüzde 25 kısmını robotlaştırmayı planlıyor.

Dubai Polisi

Dubai Polisi, ülkede görev yapacak olan ilk Robot Polisi kamuoyuna tanıttı. Bu robot polisler, kentteki alışveriş merkezlerinde, turistik alanlarda, yoğun insan akış bölgelerinde denetleme ve bilgilendirme görevi hizmeti verecekler.

Ayrıca, insanlar robota suç ihbarında bulunabilecek ve trafik cezası ödemelerini yapabilecekler. Robot polisin göğüs hizasındaki dokunmatik geniş ekran üzerinden bilgi alabilecekler.

Trafik Cezaları Robot Polisler Üzerinden Ödenebilecek

Robot polis üzerinden yapılan ihbarlar, ödemeler ve robot polis üzerindeki kameralardan alınan bilgiler veri iletişim merkezlerine aktarılacak. Robot polis tarafından toplanan bu veriler, gerekli tüm yetkililer ile de paylaşılacak.

Dubai’de 4 polisten biri Robot olacak. Hükümet, 2030 yılına kadar polis gücünün yüzde 25 bölümünün robotlaştırılmayı planlandığını ve bunun uygulamaya alındığını belirtiyor. Ancak hükümet yetkilileri, robotların insanların yerini almayacağını da aktarıyor. Teknolojinin buna izin vermesinin şu anda mümkün olmadığını ama filmlerdeki robotların, bir gün gerçek olacağını da ifade ediyorlar.

Dubai Emniyeti Akıllı Hizmetler

Dubai Emniyeti bölümünde, Akıllı Hizmetler Başkanı olan Halid El Razuki, “Polis memurlarımızı bu araçla yer değiştirmeyeceğiz. İnsan polisin yerini tutması söz konusu dahi değil. Farklı dillerde hizmet verebilecek bir yönlendirici, karşılayıcı olarak görülebilir.” dedi.

Şu anda sadece İngilizce ve Arapça dillerinde hizmet verebilen Robot Polis, ileride Çince, Rusça, Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi dillerde hizmet vermesi hedefleniyor.

Halid El Razuki

Razuki, Dubai şehrinde yaşayanların sayısı her gün artmaya devam ediyor. Güvenlik de daha fazla önem kazanıyor. Robot Polislerin doğru yerde çalışmaları, hizmet vermeleri gerekiyor. Bu güvenli bir şehir oluşumu içinde oldukça önem taşıyor. Birçok insan emniyet müdürlüklerini ve müşteri servisini ziyaret etmeye geliyor, ancak bu elektronik hizmet sağlayıcı olan Robot Polisler ile halka 7 gün 24 saat hizmet vermek mümkün olabiliyor.” diye sözlerine ekledi.

Video İçin Tıklayınız

Yorum Bırak