Güncel Makaleler

64 Gram 3,8 Cm Küp Büyüklüğünde Olan Mini Uydu Uzaya Gitmeye Hazır

Rifath Shaarook, Mini Uydu, Hintli Öğrenci Uydu Tasarladı, Arduino Programlama, NASA, Cubes in Space Yarışması, KalamSat, 64 Gram Olan Mini Uydu Uzaya Gitmeye Hazır ve…

Hintli Öğrenci Uydu Tasarladı

Hintli bir öğrenci tarafından tasarlandı. Henüz 18 yaşında ama başarısı ile NASA proje desteğine hak kazandı. Dünyanın en küçük uydusunu tasarlayarak, uyduyu uzaya göndermeye hak kazandı.

Rifath Shaarook

Rifath Shaarook, üç boyutlu bir yazıcı kullanarak, dünyanın en küçük uydusunu üretmeyi başardı. Arduino kitleri kullandı. Hazır kitleri, 3d yazıcı ile ürettiği karbon fiber küp içerisine yerleştirerek, bilgi toplayabilecek mini bir uydu geliştirmeyi başardı.

Arduino Programlama

Kazanan Gurup

Bir iPhone marka cep telefonundan daha hafif bir hale dönüşen mini uydu, üzerindeki elektronik kartta bulunan birkaç sensordan bilgiler toplayacak şekilde tasarlandı. Mini uydu, özellikleri dolayısı ile dünyanın en küçük uydusu olarak anılıyor. 8 adet sensor bağlantısı ile veri okuyabilen işlemci kontrolünde olan uydu 12 dakika kadar uzayda kalacak.

KalamSat

Mini Uydu

NASA tesislerinden fırlatılması planlanan uydu için hazırlıklar başladı. Rifath Shaarook, daha öncede bir yarışma kazanmıştı. Helyum içeren balon ile ısı takibi gerçekleştirmişti. Mini uydu için uygun gördüğü isim, KalamSat kısaltması içeriyor. Hindistan eski devlet başkanı Abdul Kalam anısına verdiğini dile getiriyor.

Cubes in Space

Cubes in Space adlı NASA yarışmasında birinci olan Rifath Shaarook, hızı ve dönüşü algılayacak, dünyanın magnetosferini ölçecek alıcıların sığdığı alan 3.8 cm küp büyüklüğünde dedi. Tamil Nadu bölgesindeki küçük bir köyden gelen Shaarook, başarılı bir kariyer için çalışıyor. Bize de başarılar dilemek ve ülkemizdeki gençlerimizin de bu tür başarılara imza atmasını umut etmek kalıyor.

Yorum Bırak