Güncel Makaleler

Kablosuz Kontrol Sistemlerinde Anten Seçenekleri Ve Uygulama Alanları

Kablosuz Kontrol Sistemlerinde Anten Seçenekleri Ve Uygulama Alanları Hakkında Konuşalım mı? Rf anten, telsiz anten, kumanda anten, kuyu depo anten, kazançlı anten ve…

Kablosuz Kontrol Sistemlerinde Anten Seçenekleri Ve Uygulama Alanları

Kablosuz haberleşmelerde kullanılmak üzere dizayn edilen antenler, radyo frekans yayın gücünü arttırmak, anten kablosu ile vericiden taşınan rf sinyalin yayın noktasını değiştirmek ve yayın yapılan rf sinyali yakalamak amaçlı kullanılmaktadır. İhtiyaca göre çeşitli model ve kazanç seçeneklerinde dizayn edilmiş olan radyo frekans antenler, uygulamaya göre seçilmelidir.

Kazançlı Anten Modelleri

Bilindik modeller ile başlarsak, Yagi Antenler, Dipol Antenler, Omni Antenler, Ground Plane Antenler dir. Devam ettiğimizde ise, Panel Antenler, Patch Antenler, Parabolik Çanak Antenler, Log Periodik Antenler, Helical Antenler, J Pole Antenler, Slim Jim Antenler ve isimlerini bilmemize gerek olmayan, kullanılmayan bir kaç model daha vardır.

Omni Direction 6Dbi Fiber Glass Tarzı Yönsüz Antenler

Telsiz Anten

Bunlardan en performanslı olan modellerden biri yayın açısı, kullanım kolaylığı ve dayanıklılığı ile ground plane ve omni antenlerdir. Omni antenler, db kazançlarına göre boy oranına sahiptirler. 3dbm kazançlı 435 mhz bir omni anten boyu en az 40 cm civarında iken, 6dbm kazançlı bir omni antenin boyu en az 120 cm olmaktadır. Bu oranlar elbette sabit değildir. Anten dbm kazancı arttıkça anten boyu artar ama bu bir doğru orana sahip değildir.

Anten Sistemleri

Kuyu Depo Anten

Rf antenlerin kazançları, antenin yayın gücü yada sinyali yakalama hassasiyeti ile doğru orantılıdır. Örneklenir ise, vericiden 1 watt gücünde yayın yapılan rf sinyali, 5 metre ileriye taşımak istersek, rg58 kablo seçeneğinde 3 db zayıflama ile karşılaşırız. Yayın gücümüzü tekrar 1 watt rf güce denk getirmek istersek mutlaka 3 dbm kazançlı bir anten seçeneği kullanmamız gerekir.

Uzaktan Kumanda Antenleri

RF Anten

Antenler konunda kendi dizaynları ve üretimleri olan Türk firmaları vardır. Bunlardan en başarılı olanlardan biri DelcomRF Kablosuz Kontrol Sistemleri Tasarım Ve Üretim A.Ş. dir. Savunma sanayisine ürün üretiminde bulunan firma, RF haberleşme modülleri, ürünleri ve antenleri dizayn etmektedir. Sivil sanayi için gerekli olan kablosuz haberleşme konularında hazır ürünleri de bulunmaktadır.

Firmanın RF Antenlerini görmek için Tıklayınız.

Firmanın RF kablosuz haberleşen ürünlerini görmek için Tıklayınız.

Firmanın RF modüllerini görmek için Tıklayınız.

Rf anten, telsiz anten, kumanda anten, kuyu depo anten, kazançlı anten modelleri. Rf anten, telsiz anten, kumanda anten, kuyu depo anten, kazançlı anten modelleri. Rf anten, telsiz anten, kumanda anten, kuyu depo anten, kazançlı anten modelleri.

Yorum Bırak