Güncel Makaleler

Rehabilitasyon Egzersiz Robotları, Fizyoterabot Omega, Erhan Akdoğan

Rehabilitasyon Egzersiz Robotları, Fizyoterabot Omega, Yapay Zeka Robotlar, Doç. Dr. Erhan Akdoğan, Robot Sistem, Medikal Robotlar ve…

Rehabilitasyon Egzersiz Robotları

Doç. Dr. Akdoğan, rehabilitasyon amaçlı geliştirilen egzersiz robot üretimlerinin, dünyada yaklaşık 20 senelik geçmişi olduğunu belirterek sözlerine devam etti.

Akdoğan bu robotların,  Amerika,  Japonya ve İsviçre tarafından seri üretiminin yapıldığını söyledi. Bu egzersiz robotlarının, yüksek maliyetlerde olduğunu da ifade etti. Söz konusu olan robotlar, evde de kullanılabilmektedir. Her şeyden önce, Egzersiz Terapist sayısı bizde oldukça azdır. Günde tedavi edilebilen hasta sayısı ortalama 14 ile 16 arasında olmaktadır. Oluşan ihtiyaç talebine cevap verebilmek çok güç diyerek, üretilen bu Rehabilitasyon Egzersiz Robotları, daha fazla hastaya hizmet verilebiliyor dedi.

İyileşme sürecini takip ediyor. Robotlar konusunda, 2004’ten itibaren çalıştığını dile getiren Doç. Dr. Akdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti.

Fizyoterabot Omega

Diz ve kalça egzersizi amaçlı üretilen Türkiye’nin ilk patentlenmiş egzersiz robotu, Fizyoterabot’tur. TÜBİTAK desteğiyle yapıldı. Ardından da, bilek ve ön kol için kullanılan başka bir robot geliştirdik. Onun adı da, Fizyoterabot  Omega bu robotu da, geçen sene ürettik. Bunlar, Yapay Zeka Robotlar.

Robotlara, egzersiz hareketleri öğretiliyor ve sistem, bunları tekrar edebiliyor. Ayrıca, hastadan gelen tepkilere de cevap veriyor. Tedavi sürecinde gerekli ise değişiklikler yapabiliyor. Robotu Kontrol eden sistem, hareketleri hafızasına alıyor. Bu bilgileri yorumlayarak tedavi etmeye başlıyor. Sistem, hastanın iyileşme sürecini objektif olarak ölçüp, takip edebiliyor. İnternet tabanlı olduğu için de, bilgileri tedavi merkezine ulaştırabiliyor. Uzmanlar ise, gelen bilgilere göre tedavi yöntemi belirliyorlar. Bazı özellikleriyle, dünyadaki örneklerinden üst seviyede olan robotlardır. Tamamen özgün ve yerli üretim olan bu Egzersiz Robot

Erhan Akdoğan

Erhan Akdoğan; Yenilerde üst düzey bir robot üretmeyi başardık. Bu özelliğe sahip ilk robot oldu. Üretilen ilk iki robottan sonra, tam zeki bir sistem geliştirmek amacıyla kolları sıvadık ve çalışmalar sonucunda, aynı anda teşhis koyup tedavi yapabilen, bu yeni robotu üretmeyi başardık.

Türkiye‘de ikisini yapabilen ilk örnek budur. Yurt dışındakiler, bunları ancak ayrı ayrı yapabiliyor. Bizim robotumuz ise ikisini birden tek ürün üzerinde yapabiliyor. Bu Robot Sistem, hastanın eklem açısını ölçebiliyor. Robot, veri tabanındaki bilgileri karşılaştırıp, doktora yol çiziyor ve doktor cep telefonu üzerinden bu bilgilere ulaşıp, gerekli işlemleri yapabiliyor. Ayrıca bu robot, iki hastayı aynı anda tedavi ediyor.

Erhan Akdoğan, Söz konusu robotların çok pahalı olduğunu belirterek, böyle bir robotun maliyeti 50-80 bin lira arasındadır. Biz bu fiyatlara üretebildik. Seri üretime geçilmesi durumunda, bu fiyatlar oldukça düşecek, maliyetler beklide 15-20 bin lira oranına kadar gerileyebilecektir.

Böyle bir robot, yurt dışından 500 bin lira civarında ödemeyle alınabiliyor. Eğer ülkemizde üretimi yapılırsa, hem İthal Etmekten Kurtuluruz. Ürün üzerindeki araştırma ve geliştirmeyi arttırarak, çok daha Üstün Özelliklerdeki Robotları üretebilmemizin kapıları açılmış olunacaktır.

Vidoe İçin Tıklayınız

Yorum Bırak