Güncel Makaleler

Prieto Battery 3D Solid-State Pil Pohang Bilim Teknoloji Katı Oksit Yakıt Pil

Herkese merhaba, lithyum-ion batarya mucidi John B. Goodenough yine yeni bir pil daha diyor. Aynı Prieto Battery şirketinin geliştirdiği 3D solid-state pil ve Pohang Bilim Teknoloji Üniversitesinin geliştirdiği minyatüre edilmiş katı oksit yakıt pil, ayrı ayrı yaptıkları çalışmalarda yeni teknoloji içeren farklı birer batarya teknolojisi geliştirdiler. İşte örneklerini sunan kuruluşların iddia ettikleri…

3D Solid-State Pil

Şu andaki lityum iyon pillerden beş kat belki de daha fazla enerji depolayabilen bir pil, önümüzdeki yılın başlarında elimizde olabilir. Güzel haber değil mi…

Prieto Battery şirketi, şimdiki pil teknolojisinden, daha fazla lityum iyon tutabilen, yeni teknoloji malzemeler ile yapılan, bir 3D solid-state pil geliştirdi. Şirket kurucusu, yeni pilin aynı zamanda daha az yanma ve patlama riski olacağını belirtti ve daha hızlı şarj sağlayacağını söyledi. Giyilebilir teknoloji ve PC’lerin yanı sıra, güneş panelleri gibi büyük sistemlerin enerjilerinin depolanması için de uyumlu olacağı belirtildi.

Prieto Battery

Yeni pil için, yıllardır bir araştırma süreci içersinde olan Prieto Battery, teknolojiyi ticarileştirmek adına, hafta başında Intel Capital’den büyük bir maddi yardım aldı. Prieto, 2017 yılına kadar giyilebilir teknoloji ürünleri ve bilgi işlem cihazlarına ulaşabilecek bir pil geliştirmek için, Intel şirketi ile ortak bir çalışma yürütüyor.

Önümüzdeki yıl, yeni teknolojiye sahip pilin bir örneğini piyasaya sunabileceği belirtildi. Amy Prieto gelecekteki planının, güneş enerjisi ve rüzgâr çiftlikleri için, daha ucuz ve daha kararlı piller oluşturmak olduğu ifade ediyor.

Sürekli şarj adaptörü ile dolaşmaktan sıkılanlara müjde niteliğindeki teknoloji gelişimi, akıllı telefonlardan, telsizlere, depolanan enerji ihtiyacı olan her yerden, drone’lara kadar birçok cihazda kullanılacak. Yeni teknoloji sunduğu uzun kullanım süresi ile çok dikkat çekiyor.

John B. Goodenough

Akıllı telefonların en büyük sorunu, pil ömrü yetersizliğidir. Yedek piller, güç üniteleri, şarj adaptörleri derken, telefonlarımızı yaşatmak için yanımızda hatırı sayılır bir ağırlık teşkil eden bir sürü aksesuar taşımak durumunda kalıyoruz. Geliştirilen yeni bir sistem bu durumu ortadan kaldırabilecek gibi görünüyor.

Pohang Bilim Teknoloji Üniversitesi

Güney Koreli araştırmacılarında geliştirdikleri yeni bir pil teknolojisi, katı yakıt pili ile birçok cihazın çalışma süresini uzatacak görünüyor. Peki, yeni pil ne kadar kullanım süresi sağlıyor?

Katı Oksit Yakıt Pilleri

Pohang Bilim Teknoloji Üniversitesinde yapılan çalışmalar sonucu, ortaya çıkan minyatüre edilmiş katı oksit yakıt pilleri, mevcut lityum-iyon pillerin yerini alabilir. Yeni bir teknik ile geliştirilen pillerin, birçok elektrikli aygıtta kullanılması bekleniyor. Öngörülen pil süreleri ise gerçekten etkileyici değerlerdedir. Yeni teknik ile geliştirilen piller, akıllı telefonlara 1 hafta kullanım ömrü sağlanabilecek gibi görünüyor. Bu, Prieto Battery firmasının vaat ettiklerine eş değer sürelerdir. Bu durumda drone adlı hava cihazlarının kesintisiz bir saat uçuş yapabileceği söyleniyor. Bakalım teknoloji savaşını kim kazanacak ve ticari kullanıma kim sunabilecek…

Yorum Bırak