Güncel Makaleler

Dünya’da İlk Ve Tek! Norveç Yapıyor, Deniz Altında Yüzen Deniz Tünelleri!

Norveç, Yüzen Deniz Tüneli, Kristian Şehri, Trondheim Şehri, Su Tünelleri…

Yenilikçi teknolojileriyle her zaman öne çıkan ülke Norveç, bu sefer hiç kimsenin aklına gelmeyen bir projeyi daha yapıp hayata geçirmeyi planlıyor. Dubalarla, denizin altında sabit duran deniz tünelini, 2035 yılına kadar hayata geçirmeyi istiyor.

Norveç, ileri görüşlü yönetici ve bakanlara sahip bir ülke olduğunu bir sefer daha ispatladı. Gerek hazırladığı kıyamet sonrası hazırlıklarıyla, gerek benzinli otomobilleri yasaklamalarıyla, gerekse diğer teknolojik ve yenilikçi icraatlarıyla, dünya genelinde benzeri olmayan birçok işe imza atıyorlar.

İşte bu çılgın, başarılı ve kararlı insanların son projesi de, kocaman bir yapı olan, araç geçişlerine uygun tünelleri, dubalarla su yüzeyine yakın mesafede tutmak. Yani bir deniz tüneli inşa etmek istiyorlar.

21 Saat süren araç yolculuğu, bu tüneller sayesinde yarı yarı yarıya düşecek. Norveç’in batı taraflarında, yaklaşık 1200 adet çok derin ve kenarları çok dik körfezler bulunuyor.

Güneydeki Kristian Şehri’nden, ülkenin ortalarındaki Trondheim Şehri arası yaklaşık 1100 km mesafe tutuyor. Şu anki şartlar altında bu mesafeler arasında yolculuk 21 saati buluyor.

Burada olan körfezlerin yer yer derinliği ise 1000 metreyi bulması yüzünden, deniz altından bir yol çalışması da mümkün olmuyor. Yolculuk için 7 feribot değiştirilmesi gerekiyor.

Suyun üzerine yerleştirilen dubalar sayesinde, su yüzeyine 20 m yakınlıkta, sabit kalacak iki adet 1000 km uzunluğundaki deniz tüneli ile bu ulaşım zahmeti yarı yarıya azaltılması hedefleniyor.

Bize de başarılar dilemek kalıyor… Video İçin Yıklayınız

Tabi önemli konulardan birisi de, Yüzen Deniz Tüneli’nin Maliyeti Ne Kadar?

2035 yılına kadar tamamlanması planlanan proje için hesaplamalar, yaklaşık 22 milyar Euro’luk maliyete sahip görünüyor. Doğanın getirdiği güçlü hareketler, rüzgâr, dalgalar ve suyun derinliklerinde gerçekleşen olayların, hiçbir şekilde etki etmeyeceği söyleniyor. Tünellerin özellikle, hafif ve zarif bir tasarım üzerine inşa edilmesi planlanıyor.

Norveç, Yüzen Deniz Tüneli, Kristian Şehri, Trondheim Şehri, Su Tünelleri…

Yorum Bırak