Güncel Makaleler

Elektronik Cihazlar Test Ediliyor, Eksi 20 Desibel Sessizlik Seviyesi ile Microsoft Dünyanın En Sessiz Odasını Yaptı

Microsoft Dünyanın En Sessiz Odasını Yaptı, Sessiz Odada Elektronik Cihazlar Test Ediliyor, Munroe, Eksi 20 Desibel Sessizlik Seviyesi, Hundraj Gopal ve…

icrosoft Dünyanın En Sessiz Odasını YaptıMicrosoft Dünyanın En Sessiz Odasını Yaptı

Dünyanın En Sessiz Odası… Sessiz Odada Elektronik Cihazları Test Ediyorlar. Microsoft dünyanın en sessiz odasını yaptı. Bu oda öyle sessiz ki, insan kendi kalp atış sesini duyabiliyor. Elektronik ürünler bu odada test ediliyor. Cihazlar bu odada tasarlanıyor demek, yanlış olmaz sanırım. Odada uzun süre kalmak nerede ise imkansız.

Munroe

Peki, bu sessiz odayı nasıl tasarlamış ve üretmişler. Birçok işyerinde klavye tıkırtıları, bilgisayar uğultusu ve insan sesleri kaçınılmazdır. Munroe, tam anlamı ile çıt bile çıkartmayan bir odada çalışıyor. Munroe, dünyanın en sessiz çalışma ortamına sahip.

Eksi 20 Desibel Sessizlik Seviyesi

Eksi 20 desibel sessizlik seviyesi ile dünyanın en sessiz yeri ilan edildi ve belgelendi. Microsoft laboratuarlarının bulunduğu yerde inşa edilmiş olan sessiz oda,  Washington da bulunuyor.  Şirketin bazı ürünleri, burada tasarlanıyor ve geliştiriliyor. 2015 yılında, eksi 20 desibel ile dünyanın en sessiz yeri olarak ilan edildi.

Sesiz Oda Cortana Testi

Cortana

İnsanın duyabilmesi için bir sınır var. Bu sınır, sıfır desibeldir. Sessiz odanın sınırı ise eksi 20 desibeldir. Bir örnekle açıklamak gerekir ise, insan fısıltısı 30 desibeldir. Ortalama nefes alışı ise 10 desibeldir. Oda sıcaklığında hava moleküllerinin birbirlerine çarpışması sonucu oluşan ses ise eksi 24-25 desibel arasındadır. İnsanın duyma sınırı 0 desibeldir. Fakat bu değerin altında olan değerlerde seslerde var. Ama biz duyamıyoruz. Negatif değerlerin anlamı budur.

Mounre, “Bu odaya girip, kapıyı kapatmak çok ilginç bir deneyim. Nefes almasanız bile, kalbinizin atışını ve damarlarınızdan kan akışını duyuyorsunuz.” Diyor.  Odanın tasarımı, kalınlığı 30 santimetre olan duvardan 6 kat halinde oluşturulmuş. Toplam 180 cm değerinde bir kalınlık söz konusudur. 110 desibel değerine kadar ses geçirmiyor.

Hundraj Gopal

Sessiz Odada Elektronik Cihazlar Test Ediliyor

Sessiz oda, Washington’da bulunan Microsoft laboratuarları binası içerisinde, ayrı bir zemin üzerine oturtulmuş ve 68 yay üzerine inşa edilmiştir. İnşaat sürecini yöneten Hundraj Gopal, “Böylece odanın bina ile hiçbir doğrudan teması olmuyor” diyor. Her noktasına kadar özel dizayn edilen odada kullanılan havalandırma, kablo girişleri, yangın söndürme teçhizatları da buna dahil.

Bu sessiz ortamın insana ne denli huzur vereceğini düşünmemek elde değil, fakat işin iç yüzü çok farklı. Odada birkaç saniye zaman geçiren çalışanlar, odadan hemen çıkmak istiyorlar. Gopal, “Odanın bir kenarında duran biri, karşı taraftakinin nefes alışını ya da karın guruldamasını duyuyor ve bazılarının da başı dönüyor.” Diyor.

icrosoft Dünyanın En Sessiz Odasını Yaptı

Microsoft Dünyanın En Sessiz Odasını Yaptı

 

Sessiz olan bu odada, vücut işlev sesleri daha belirgin oluyor. Hareket ederken, eklemlerinizin seslerini, kulak çınlamanızı duyabiliyorsunuz. Gopal sessiz odadaki bu deneyimin, kiminin hoşlandığını, kiminin de sevmediğini söylüyor.

Çok kalmak sizi oldukça rahatsız edecektir Bir saatin üzerinde kalamazsınız. Yuttuğunuz tükürüğün sesini duymak, çekilmez hale gelecektir.

Sessiz Odada Elektronik Cihazlar Test Ediliyor

Eksi 20 Desibel Sessizlik Seviyesi

Munroe bu odayı elektronik cihazları dinlemek için kullanıyor. Elektrik akımı geçerken, kapasitörlerin, yarı iletken ve mekanik malzemelerin, elektronik devre PCB üzerinde yol açtığı titreşimleri tespit etmeye çalışıyor. Bu titreşimin yol açtığı uğultu, kulak yapısı hassas müşterileri rahatsız ediyor. Bu deneylere bu yüzden ihtiyaç duyuluyor. Bunun içinde sessiz bir ortam gerekiyor. Sessiz odanın çıkış sebebi budur.

Bilgisayar klavyesi tuşlarının, her birinin ayrı bir ses vermesi için bu oda kullanılıyor. Mikrofon ve hoparlörler, burada deneniyor. Microsoft’un yapay zekası Cortana ses ve HaloLens sanal gerçeklilik görüntü teknolojileri de burada deneniyor. Bize de başarılar demek kalıyor.

Video İçin Tıklayınız

Microsoft Dünyanın En Sessiz Odasını Yaptı, Sessiz Odada Elektronik Cihazlar Test Ediliyor, Munroe, Eksi 20 Desibel Sessizlik Seviyesi, Hundraj Gopal

Yorum Bırak