Güncel Makaleler

RESİMDEKİ SÜTYEN, MEME KANSERİNİ TESPİT EDEBİLİYOR! BU TEKNOLOJİK HABER ÇOK KIYMETLİ…

Meme Kanseri, Julius Rios Cantu, Kanseri Tespit Eden Sütyen, EVA, Biyo Sensor, Kan Akışı, Sıcaklık Sensorları, GSEA, Öğrenci Girişim Ödülleri, Göğüs Kanseri ve…

Meme Kanseri

Önemli bir konu; Meme Kanseri! Julius Rios Cantu, Kanseri Tespit Eden Sütyen Tasarladı. Proje için ilhamı maalesef annesinden aldı. 18 yaşındaki liseli Julius Rios Cantu, her iki göğsünü kanser yüzünden kaybeden annesinden ilham alarak, kanseri erken teşhis eden sütyen tasarladı. Bunun için elbette büyük bir başarı kazandı.

Gerçekten de ürkütücü bir hastalık ve istatistiklere göre, meme kanserinin görülme sıklığı göz önüne alındığında, her 10 kadından biri, yaşamının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Annesinden ilham alan Meksikalı bir lise öğrencisi de, her 10 kadından birinin kabusu olan göğüs kanserinin erken teşhisinde kullanılabilecek bir Kanseri Tespit Eden Sütyen tasarladı.

Julius Rios Cantu

Annesi İki Göğüsünü Kaybetmişti. Julius Rios Cantu her iki göğsünü bu hastalık yüzünden kaybeden annesinden ilham alarak, erken teşhis için, daha iyi bir araç yapmaya karar verdi. Kanseri Tespit Edebiliyor.

Kanseri Tespit Eden Sütyen

Meme kanserinde erken teşhis durumunda, yüzde 100 hayatta kalma oranı var. Buna rağmen birçok kadın, erken teşhisi sağlamak için kendi kendine kontrolleri aylık olarak düzenli yapmıyor. Cantu’nun çözümü, çoğu kadının giydiği bir iç çamaşırına bu teknolojiyi adapte ederek, bu şansı en üst seviyede hastalara tanımak oldu.

EVA

EVA olarak adlandırılan Kanser teşhis eden sütyen, memenin yüzeyini haritalandırarak, sıcaklık, boyut ve ağırlığındaki değişiklileri izlemek için yaklaşık 200 adet biyo sensör kullanarak ölçümler sağlıyor. Tabiki, tasarım ödülü kazandı.

Büyüklük ve ağırlıktaki değişiklikleri fark etmek aslında kendi kendine kontrolün temel amacı, ek olarak sıcaklık sensörleri, artan kan akışını tespit etmek için kullanıyor. Bu kan akışı, oluşan tümörü besleyebilir diyor.

GSEA

Cantu’nun bu etkileyici tasarımı, Öğrenci Girişim Ödüllerinde (GSEA) dünyanın diğer yerlerinden katılan 13 öğrenci girişimcisi arasından, 20.000 dolarlık ödül kazandı. Elbette ismine güzel bir özellik de ekledi. Meme kanserinin teşhisinde yenilik açan buluşu yapan kişi olarak…

Video İçin Tıklayınız

Yorum Bırak