Güncel Makaleler

KET Yönetmeliği, Kısa Mesafe Telsiz Erişim Cihazları

Ket yönetmeliği, kısa mesafe telsiz erişim cihazları yönetmeliği nedir? Bu yönetmelik ne işe yarar, neden böyle bir yönetmelik var, kontrollerini kim sağlar, yaptırımları nelerdir?

KET Yönetmeliği, Kısa Mesafe Telsiz Erişim Cihazları

Herkese merhaba, bu gün (KET) kısa mesafe telsiz erişim cihaz yönetmeliği hakkında konuşmak istiyorum. Yönetmeliğin başındaki açıklama şu şekildedir. Bu Yönetmeliğin amacı; genellikle ev, iş yeri, garaj, fabrika, depo, antrepo ve büyük alışveriş merkezleri gibi kapalı lokal alanlarda ya da kampüs veya açık alanlarda kullanım amacına göre belirlenen frekans bandlarında ve çıkış gücünde kullanılan, diğer sistemlerde elektromanyetik girişime sebep olmadan ve elektromanyetik girişime açık olarak kullanılan, Kurumca belirlenen teknik düzenlemelere uygun kısa mesafe erişimli alçak güçlü telsiz “kablosuz” cihazlarının yayın özelliklerini, frekans bandlarını, herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin kurulması ve kullanılması ile ilgili usul ve esasları belirlemektir.

KET Yönetmeliği

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, düşük güçlü cihazlar ile haberleşmeler kuran sistemlerin, rf çıkış gücünü belirlemek, izin verilen frekans bandlarında haberleşmelerini sağlamak, kontrol ve yönetim altında tutmak istemektir.

Kısa Mesafe Telsiz Erişim Cihazları

Kısa mesafe telsiz erişim cihazları ifadesi, arabanızı açan uzaktan kumandanın çalışma mesafesi olan 1 – 50 metre arasından başlayarak, verilen izne göre, çalışma frekansı ve rf çıkış gücüne bağlı olarak kilometrelerce uzayabilmektedir.

KET “yönetmeliği okumak için tıklayınız” yönetmeliğine tam anlamı ile bağlı kalarak, belirlenen frekans ve çıkış güçlerinde haberleşme sağlayan cihazlar üreten yerli üreticilerden birisi de DelcomRF Radyo Bilişim Elektronik Sistemleri Savunma San. Tic. A.Ş. dir. Adı geçen firma, savunma sanayisine de kablosuz haberleşme ürünleri üretmektedir.

Değişik kategorilerde kablosuz ürünlerin olan firmanın, lokomotif ürünlerinden bir tanesi de, pompa depo arası çalışan kablosuz kontrol ve otomasyon sistemleridir. Örnek olarak verir isek, bu ürün birbirleri arasında 10 km mesafeden fazla bir alanda birbirleri ile haberleşebilmektedirler. Bu haberleşmeyi 500 mW rf çıkış gücü ile 869.40 ile 869.65 mhz arasında yada 446.10 ile 446.20 mhz arasında yapmaktadır. Bu mesafede, düşük güçle haberleşme yapabilme sebebi, frekansın yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Açık alan ve elektromanyetik baskı olmayan bölgelerde haberleşme, 15 km mesafeye kadar ulaşabilmektedir. dar band haberleşme teknolejisi, LoRa duyarga teknolojisi mesafeyi uzatmaktadır.

DelcomRF A.Ş. mühendisleri, ar-ge faliyetlerini kesintisiz olarak devam ettirerek, deneysel teknolojide başarı kapasitesine sahip olmuşlardır. Hiç bir ürünü kopyalama olmayan şirketin, dizayn ve teknoloji bağlantıları, Amerika, Fransa, İtalya, Almanya ve Türkiye ayaklarından oluşmaktadır.

Kuyu depo kontrol başlıklı blog sayfamızdan, sizlere kablosuz kontrol sistemleri ve benzer teknolojileri hakkında makaleler ile bilgi vermeye devam edeceğiz. Sormak istedikleriniz için bize bilgi@kuyudepokontrol.com adresimizden ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Bırak