Güncel Makaleler

İnsansız Deniz Aracı Uzaktan Kumanda Kablosuz Sinyalizasyon

Herkese Merhaba, bu gün sizinle küçük ama etkili insanların, Çinlilerin bir başarısından daha söz etmek istedim. Tabiki konu içerisindeki kablosuz haberleşmenin önemi büyük 🙂 İnsansız Deniz Aracı, Uzaktan Kumanda, Kablosuz Sinyalizasyon, Kablosuz Haberleşme ve Denizlerde bugüne kadar inilemeyen derinliklere ulaşıldı. Tam olarak 3421 deniz mili, 6329 metre…

İnsansız Deniz Aracı

Çin bilim insanları, geliştirdikleri insansız deniz altı aracıyla, denizlerde bugüne kadar hiç gidilmemiş derinliklere inebildi. Bu alandaki dünya rekorunu geçti ve yeni rekora imzasını attı. Tam olarak, 3421 deniz mili, yani 6 bin 329 metreye kadar dalabilen araç, denizin derinliklerinden yeni ve kıymetli bilgiler topladı.

Uzaktan Kumanda

Daha önceki denemelerinde 6000 metre civarında deniz aracı ile bağlantıyı kaybeden bilim adamları, bu denemelerinde, daha gelişmiş kablosuz sinyalizasyon sistemi kullandılar. Deniz altı kontrolünü sağlayan uzaktan kumanda kontrol sistemi, deniz üzerindeki merkez gemiden yönetilmektedir. Deniz aracı 88 saat suda kaldı.

Kablosuz Sinyalizasyon

Çin Bilim Akademisi tarafından geliştirilen özel deniz altı, son denemesi ile 6 bin 329 metre derinliğe ulaştı ve dünya rekorunu kırdı. Bağımsız hareket etme özelliğine sahip deniz altı aracı, suyun kaldırma kuvvetini, iki yanındaki kanatlar sayesinde en aza indirebiliyor. Böylece, suyun altında yatay manevralar yapabiliyor. Su yüzeyine hiç çıkmadan, bir çok dalış denemesi gerçekleştirebiliyor.

Yüksek çözünürlükte video ve resim alabilen deniz altı değerli bilgileri yüzeye taşıyor. Başarılı bir çalışmaya imza atmanın gururunu taşıyan bilim insanları ise hallerinden gayet memnunlar.

DENİZİN 6 BİN 329 METRE ALTINA İNEREK REKOR KIRDILAR

Her dalışında denizin derinliklerinden bugüne kadar elde edilmemiş bilgiler topladılar. Yüksek çözünürlükte görüntü kaydedebilen deniz altı kamera sistemine sahip. Dalış denemeleri, Dünya’nın en derin noktası olarak bilinen yerde, Büyük Okyanus’taki Mariana Çukurunda gerçekleştirildi.

Kablosuz Haberleşme

Deniz aracı 12 dalış denemesinde toplam 88 saat suyun altında kalabildi. Yaklaşık 73 deniz mili yol kat etti. Bu 135 kilometre civarında mesafeye eş değerdir. Bölgedeki çalışmalarına devam eden Çinli araştırma bilim ekibinin, ay sonunda çıkış noktasına geri dönmesi planlanıyor.

 

Yorum Bırak