Güncel Makaleler

ihtar, Aselsan Anti-Drone Sistemi, Drone iHA Jammer

ihtar, Aselsan Anti-Drone Sistemi, Drone iHA Jammer

Herkese Merhaba,

ihtar, Aselsan Anti-Drone Sistemi, Drone iHA Jammer

Yine ASELSAN tabi ki 🙂
Geliştirdiği sistemin adı İHTAR. Drone lar için geliştirilmiş bir güvenlik sistemidir. Drone, mini ve mikro düzeydeki, uçabilen casusluk yada resim toplama amaçlı kullanılan, radyo frekans kontrollü uzaktan kumanda edilebilen, görüntü ve bilgi aktaran sistemlere verilen isimdir.

Sistem, kamu alanları ve ticari noktalarda, mini ve mikro boyutlardaki (İHA) insansız hava araçlarının, yasal olmayan çalışmalarına karşı korunma amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. Sistemin çalışma prensibi gelişmiş yüksek teknolojiye dayanmaktadır.

ASELSAN, fiyatları ve kullanım amaçlarının yayılmasından dolayı hızla talep gören insansız hava araçlarının arttığını ifade ederek, kullanım amaçlarının yasal olmayan uygulamalarda artması nedeni ile oluşan tehdidin ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu bildirmektedir. Terör amaçlı kullanım olasılıklarının da yüksek olduğu İHA araçları, açık bir tehdit oluşturmaktadır.

ihtar, Aselsan Anti-Drone Sistemi, Drone iHA Jammer

Mini insansız hava araçları kötü amaçlı olarak kullanıldığında, sivil ve askeri stratejik tesislerin, ve bölgelerin hava sahasında tehdit oluşturuyor. Bu tesis ve noktaların İHA ile oluşturulan tehditlere karşı korunmasına gerek duyulmaktadır. Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil tesisler ile sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin korunmasında sabit veya mobil olarak kullanılabiliyor. Türkiye’deki savunma şirketlerinde kablosuz haberleşme konularında geliştirilen ürünlerin başarısı gün geçtikçe artıyor. Bunlardan birisi de DelcomRF Savunma San. A.Ş. dir.

Sert çalışma koşullarına karşı geliştirilmiş, görevini eksiksiz yerine getirebilen İHTAR savunma sistemi, güvenlik güçleri, kamu ve ticari alan güvenliklerinin hizmetine sunulmuştur. İster şahsi, ister genel alanların ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Uygulamanın artarak genişlemesi bekleniyor. Haber için buraya tıklayabilirsiniz.

ihtar, Aselsan Anti-Drone Sistemi, Drone iHA Jammer

İHA tespiti, otomatik olarak takibe alınması ve tehdit olarak işaretlenmesi ile uygun karşı tedbirler alınıyor. İha tespiti için, frekans yoğunluk ve yayın tespiti yapabilen radar, görüntü onayı için kamera sistemi ve iha iletişimini engellemek için de radyo frekans engelleyici jammer sistemi kullanılmaktadır. Tüm bu sistemlerin bütünleşmiş bir şekilde çalışmasını sağlayan komuta kontrol sisteminde birleşmesi ile yönetiliyor. Bu birleşimin adı da İHTAR olarak adlandırılıyor. Video için buraya tıklayabilirsiniz.

ASELSAN haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Sistem radarı, birden fazla tehdidin tespit ve takip edilmesini sağlıyor. Sistem tehditlerin önlenmesine yönelik olarak, karıştırma ve aldatma sistemlerinden yararlanıyor. Radar ve kameralar her türlü ortamda ve hava şartlarında kullanılabiliyor. Karıştırma sistemi, uzaktan komuta veya GPS kontrollü insansız hava araçlarının uzak komuta ve GPS kanallarının karıştırılmasına ve köreltilmesine olanak veriyor. Bu sayede iHA’ların kontrolünün kaybedilmesi sağlanıyor. Sistemdeki aldatma özelliği de uzaktan komuta kontrollü ve GPS kontrollü küçük İHA’ların kontrolünü ele alabilmek için kullanılabiliyor. Drone sistemi ile ilgili başka bir haber kaynağı için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Bırak