Güncel Makaleler

Handle Robot, Yeni Nesil Tekerlikli Robot, Boston Dynamics Robotları

Herkese Merhaba, Handle Robot, Yeni Nesil Tekerlikli Robot, Boston Dynamics Robotları konularında konuşmak istiyorum. Bu taze haberdeki üretilen robota bakarsanız, başarılı bir mekatronik ve elektronik mühendisliği gibi görünüyor.

Handle Robot

Boston Dynamics firmasının yeni nesil robotu, özellikler ve görüntüleri incelemeye değer.

Yeni Nesil Tekerlikli Robot

Handle adı verilen robot 2 metre boyundadır. Bugüne kadar yapılan diğer robotlardan farkı zıplayabiliyor. Tek şarjla 24 kilometre yol gidebiliyor. Handle mükemmel bir dengeye sahip bir robot. Yaklaşık 120 santimetre yüksekliğe zıplayabiliyor. Devamı için Tıklayınız.

Boston Dynamics Robotları

Boston Dynamics firmasının tanıttığı yeni nesil robot olan Handle, saatte 15 kilometre yol yapabiliyor. Bakımı ve üretimi benzerlerine göre oldukça basit. Handle’nin iki bacağı ve tekerlekleri bulunuyor. Taşıma kolları ile bir bütün oluşturuyor. Devamı için tıklayınız.

Boston Dynamics‘in kurucusu Marc Raibert bu ay başında yeni bir insansı robot geliştirdiklerini kısa bir tanıtımla göstermişti. Ve bu sunumun üzerinden çok geçmeden Handle isimli yeni robotun etkileyici videosu yayınlandı. Handle, adından da anlaşılacağı üzere insanların çeşitli hareketlerini yapabilme kabiliyetine sahip ama hareket kabiliyetiyle, daha sıradışı bir robottur. Elektrikli ve hidrolik 10 farklı eklem noktasına sahiptir. Handle, 24,1  km yol alabiliyor. Ani hızlanma ve frenleme yapabiliyor. Çok rahat merdiven inebiliyor. Karlı ve engebeli arazide seri bir şekilde yol alabiliyor. Kendi etrafında dönerek, artistik denge hareketler yapabiliyor.

Bu videoda 45 kg ağırlık kaldıran Handle’ın daha iyisini yapıp yapamayacağını bilmiyoruz. Diğer yandan 1.2 metre sıçrama yeteneğine sahiptir. Guinness Rekorlar Kitabı‘na göre bir insanın sıçrama rekoru  1,616 m. Yani Handle’ın yeni modelinde bu rekoru kırması belki de mümkündür.

Boston  Dymamics yeni robotu Handle’ın üretimini yapmayı en azından şu an için düşünmüyor. Ancak ilerleyen süreçte özellikle depo işleri için Handle gibi bir robotun alıcılarının çıkabileceğini kesin gibi duruyor.

Diğer yandan Boston Dynamics’in 2013’te Google tarafından satın alındığındı. Fakat Google için çok kârlı bir satın alma olmadı. Google’ın yatırımın geri dönüşü beklenenden uzun süreceği için Boston Dynamics’i satacağına dair duyumlar geldi. Amazon’un adı, muhtemel alıcı taliplerinin arasında geçse de, 1 yıl kadar önce Toyota’nın Boston Dynamics’i satın almaya yakın olduğu haberleri gelmişti. Görünüşe bakılırsa, taraflar anlaşmaya varabilmiş değil ve bana kalırsa ABD ordusu için robotlar geliştiren bir şirketin, ABD dışına satılması çok muhtemel gözükmüyor.

Boston Dynamics’in daha önceki robotlarını görmek için, Atlas ve Spot adlı robotlara göz atabilirsiniz.

 

Yorum Bırak