Güncel Makaleler

Güneş Enerjisi Panelleri, Elektrik Üretimi, Çin Termal Enerji, Delingha

Güneş Enerjisi Panelleri, Elektrik Üretimi, Çin Termal Enerji, Delingha, Kansu, Dunhuang, Chaozhou, Gobi Çölü, Nanjing, Wuhan Şehri, Delingha ve…

Elektrik Üretimi

Çin güneş enerjisi atağına başladı. Çin’in güneş enerjisi alanında yaptığı yatırımlar meyvelerini veriyor. Güneş enerjisinden elektrik üretimi, 2017’nin ilk üç ayında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 80 oranında artış gösterdi. Bu Çin’in yatırımının ne denli haklı olduğunu gösteriyor.

Çin’deki ilk büyük güneş enerjisi santrallerinden biri, ülkenin kuzeybatısındaki Kansu eyaletinde yer alan Dunhuang’da kuruldu. Mart ayı 2010 yılında faaliyete başlayan santral, 100 MW güce sahip. O dönemde, ülkenin güneş enerjisinden elde ettiği elektriğin önemli bir bölümünü karşıladığı görülünce, Çin o dönemden bu yana, güneş enerjisi kullanımını ciddi oranda artırarak yüzde 80 oranında enerji artışı sağlayabildi.

Güneş Enerjisi Panelleri

Güney yamaçta güneş hasadı yapmaya başlayan Çin, güneydoğusundaki milyonluk kent Chaozhou ile karıştırılmaması gereken, doğudaki ufak Chuzhou kentinde, güneş panelleri kentin yamaçlarına inşa edilmeye başlandı. Gobi Çölü sanralleri, Çin metropollerine binlerce kilometre uzaklıktayken Chuzhou ile güneyin başkenti olarak bilinen ve 8 milyonun üzerinde nüfusa sahip Nanjing arasında, sadece 50 kilometre mesafe bulunuyor.

Çin büyük planlar yapıyor ve uyguluyor. Güneş enerjisinden elektrik üretimi kapasitesini, ileriki 3 yıl içerisinde, yıllık 20 Giga Watt artırmak istiyor. 2016’da bu hedefi önemli ölçüde aşıldı ve 34 Giga Watt ek bir kapasite üretimi sağlandı. Bu yılının ilk çeyreğinde üretim, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 80 artmış durumdadır.

Çin, yenilenebilir enerji alanında, büyük yatırımlar yapılmasının önemli bir nedeni de, büyük şehirlerde fosil yakıtların kullanımından kaynaklanan, yoğun hava kirliliğinin önüne geçmek diyor. Resimde görüldüğü gibi, teknik işçilerin Wuhan şehrinde bir apartmanın çatısına, güneş panelleri yerleştirirken görünüyor.

Çin Termal Enerji

Metropollerde, daha temiz bir hava sahasına sahip olabilmek için, elektrikli araçlarla ulaşım, gerçekten önemli yer alıyor. Ancak Çin hükumeti, güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için önümüzdeki 3 yıl içinde, 350 milyar dolarlık bir yatırım düşünüyor olsa da, şehirlerin atık gazdan tamamen temizlenmesi uzun zaman alacak gibi görünüyor.

Delingha

Delingha bölgesinde, hali hazırda dünyanın en büyük termal enerji santralinin inşasına devam ediliyor. 25 kilometrekarelik bir alandaki aynalara yansıyan güneş ışınları, toplamda 6 kolektör kulesinde toplanacak ve oluşan ısıdan ise, elektrik üretilecek. Termal sistem santralleri, fotoelektrik santrallere göre daha pahalı maliyetlere çıkıyor. Ancak, daha düzenli enerji üretimi sağlıyor. Santral tamamlandığında 810 Mega Watt bir kurulu güce sahip olacaktır.

Güneş Enerjisi Panelleri, Elektrik Üretimi, Çin Termal Enerji, Delingha, Kansu, Dunhuang, Chaozhou, Gobi Çölü, Nanjing, Wuhan Şehri, Delingha ve…

Yorum Bırak