Güncel Makaleler

HİNDİSTAN UZAYA 640 TON AĞIRLIĞINDA BİR ROKET GÖNDERDİ

Uzaya Ağır Bir Roket Gitti, GSLV Mark III, Hindistan Uzay Ajansı ISRO, Uzay Roketi 640 Ton Ağırlığında, NASA, Saturn V, Nano Uydular Ve…

Uzaya Ağır Bir Roket Gitti

Uzay Roketi 640 Ton Ağırlığında

ABD, hayır. Rusya ya da Çin de değil… Bu sefer Hindistan, 200 fil ağırlığında bir roketi uzaya göndererek, kendi rekorunu kırdı ve en ağır roketini fırlatmış oldu. Yakın zamanda Hindistan, uzaya gönderdiği roketlerin en ağırı olan GSLV Mark III adlı roketini uzaya fırlattı. Bu başarı, onu kendi sınıfında başka bir rekora imza atmasını sağladı. Roket neredeyse 200 fil, bir başka anlatımla beş Boeing 747 yolcu uçağı ağırlığa sahip bulunuyor.

Hindistan Uzay Ajansı ISRO

Hindistan Uzay Ajansı ISRO

Hindistan Uzay Ajansı ISRO ağır uydularının taşınmasında kullanmak üzere gerekli yeni bir rokete ihtiyaçları olduğunu, Avrupa Uzay Araçlarına olan bağımlılığın azalması için, bu roketin geliştirildiğini söyledi. Roket 640 ton ağırlığında bulunuyor. GSLV Mark III adlı roketin, ağır uyduların fırlatılmasında büyük çözüm olacağı bildiriliyor. Roketin fırlatılışı ile Hindistan, küresel ticari uydu pazarında daha büyük paya sahip olmayı amaçladığı için, bu hareket önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Avrupa Uzay Ajansı

Avrupa Uzay Ajansı

Hindistan daha önce ağır uydularını, başka ülkelerin roketleriyle uzaya gönderiyordu. Elbette bu, Hindistan bütçesine önemli bir ağırlık teşkil ediyordu. Hindistanlı yetkililer bunun ISRO bütçesinde önemli bir baskı oluşturduğundan yakınıyordu. Daha öncesinde, 2 ton ağırlığa kadar olan uyduları taşıyabilen Hint Roketleri, GSLV Mark III roketi ile birlikte, televizyon, telefon ve geniş bant internet uydularının konumlandırıldığı yüksek irtifaya sahip yörüngeye, 3 tondan daha ağır uyduları taşıyabilecek.

NASA

NASA

                                                 Her zamanki gibi rekor elbette ABD’ye ait bulunuyor. GSLV Mark III Roketinden tam dört kat ağır.

Saturn V

Saturn V 1970 Yılı Fırlatılma Anı

Dünyanın en ağır roketi rekoru, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi olan NASA’nın 1967-1973 yılları arasında kullanılan Saturn V roketidir.

GSLV Mark III

GSVL MARK III

Hint basını, CANAVAR lakabını taktığı yeni roket ile 2024’te uzaya astronot taşımayı planlıyor.  Uzaya insan gönderen ülke sıralamasında; ABD, Rusya, Çin ve ardından Hindistan olarak anılmak istiyor.

Nano Uydular

Nano Uydular

ISRO 2013 yılında Mars gezegenine, insansız uzay aracı göndermişti. Bu yılın başlarında ise tek seferde yörüngeye 104 nano uydu yerleştirerek, bu alanda ayrı bir rekor kırmıştı.

Yorum Bırak