Güncel Makaleler

Göz Hareketleriyle Yönetilen Tekerlekli Sandalye, MS ve ALS Hastaları

Göz Hareketleriyle Yönetilen Tekerlekli Sandalye, Erciyes Üniversitesi, ERÜ, Alperen Kara, Kübra Uyanık, Osman Nuri Koç, MS ve ALS Hastaları, TÜBİTAK 2209 B ve…

Göz Hareketleriyle Yönetilen Tekerlekli Sandalye

Göz Bebekleriyle Komut Verilebilen, Tekerlekli Sandalye Geliştirildi. Erciyes Üniversitesi öğrencilerinden olan bir gurup, boyundan aşağısı tutmayan hastalarda kullanmak üzere tekerlikli sandalye geliştirdi. Kask veya gözlüğe yerleştirilen kamera sayesinde, göz bebeklerinin hareketleriyle tekerlekli sandalyelere komutlar verebilen bir tasarım yapıldı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölüm öğrencilerinden üç kişilik bir ekip, boyundan aşağısı tutmayan hastalar için özel bir tekerlikli sandalye üretti. Bu sandalyeyi kullanmak için, giyilebilir bir kask veya gözlüğe yerleştirilen kamera sayesinde, göz bebeklerinin hareketleriyle, tekerlekli sandalyeleri yürütebilen bir proje gerçekleştirildi.

Göz Hareketleriyle Yönetilen Tekerlekli Sandalye, Mühendislik fakültesi son sınıf öğrencileri olan, Alperen Kara, Kübra Uyanık ve Osman Nuri Koç, boyundan aşağısı tutmayan hastalar için geliştirdikleri “Göz bebeği kontrollü tekerlekli sandalye” projesinin örneğini de ürettiler.

Bitirme tezi olarak hazırladıkları çalışma, kamerayla göz bebeklerinin hareketleri takip edilebiliyor. Kameralar ile göz bebeklerinin sağa, sola, ileriye doğru hareketlerini, özel bir işleme programı ile işleyen işlemci, ardından tekerlekli sandalyeye gerekli komutları göndererek, sandelyeyi yönlendiriyor.

TEMMUZDA GERÇEK BİR TEKERLEKLİ SANDALYE ÜZERİNDE HAYATA GEÇİRİLECEK. Prototipi üretilen proje, TÜBİTAK 2209 B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı desteğiyle, temmuz ayında gerçek bir tekerlekli sandalye üzerine uygulanacak.

AA muhabirine yapılan açıklamada, boyundan aşağısı tutmayan hastalara umut olmayı, insanlığa yararlı bir proje geliştirerek başarılı olmak istediklerini söyledi.

MS ve ALS Hastaları

Omurilik felci ve MS hastaları, göz bebeklerinin hareketleriyle tekerlekli sandalyeleri kontrol edebileceklerdir. Daha önce geliştirilen, göz kırpmayla hareket ettirilebilen tekerlekli sandalye üretilmişti. Kara, “Bu ürün daha özgün bir sürüm olarak, sadece göz bebeklerinin sağa sola veya ileri bakmasıyla birlikte, tekerlekli sandalyenin kontrolünü sağlayabiliyor. Şu an projemiz prototip halde ve TÜBİTAK desteği ile beraber bu prototipi gerçek hayata taşıyacağız.” diye konuştu.

“AÇIKÇASI, MS VE ALS GİBİ HASTALARı UMUT OLMAK İSTEDİK” Projeyi en kısa sürede gerçek bir tekerlekli sandalyede uygulamaya koymak istediklerini de ifade etti.

“Özel bir gözlük yada kaskla, kameranın sadece hastanın gözlerine odaklanmasını sağlayacağız. Veri işleme metotlarıyla, göz hareketlerinin algılanmasını sağlayacağız. Kişiler, başkalarına ihtiyaç duymadan ve ellerini kullanmasını gerektirmeden, göz bebeklerinin hareketleriyle tekerlekli sandalyesini kontrol edebilecekler. Temmuz sonuna doğru bunu tekerlekli sandalyede uygulamayı istiyoruz.” Dedi.

Kübra Uyanık, insanlığa yararlı bir proje geliştirdiklerine inandıklarını ve boyundan aşağısı tutmayan hastalar için bu projeyi gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Göz Bebekleriyle Yürüyen Tekerlekli Sandalye, Erciyes Üniversitesi, Göz Hareketleriyle Yönetilen Tekerlekli Sandalye, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği, ERÜ, Alperen Kara, Kübra Uyanık, Osman Nuri Koç, Boynundan Aşağısı Tutmayanlara Özel Tekerlikli Sandalye, TÜBİTAK 2209 B, Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı, Omurilik Felci Ve MS Hastaları, Ms Ve Als Gibi Hastalara Umut Olmak istedik,

Yorum Bırak