Güncel Makaleler

Rus Robot F.E.D.O.R. Eline Aldığı Silahları Bir Kovboy Gibi Kullanabiliyor.

F.E.D.O.R, Rus Robot Kozmonot, Nihai Deneysel Gösteri Nesnesi Araştırması, Terminator, Uluslararası Uzay istasyonu, Siber Kozmonot, Dmitry Rogozin

F.E.D.O.R.

Rusya hükumeti tarafından insansı bir robot geliştirildi. Adı F.E.D.O.R. Diğer insansız askeri araçlarla birlikte, ilk kez bir savaş tatbikatı alanında denendi. Tasarlanma amacına uygun olarak ‘Siber kozmonot’ adıyla da bilinen korkutucu makine, Terminator filmlerindeki robotlar gibi, parmakları olan ellere sahip ve iki eline aldığı silahla tam isabet alan atışlar yapabiliyor.

Terminator

Başbakan yardımcısı Rogozin, “Robot, iki eline aldığı silahla, hünerlerini sergiliyor. Biz bir Terminator değil, çeşitli alanlarda kullanma kapasitesiyle, pratik anlamda önemli olan bir yapay zeka oluşturuyoruz” açıklamasını yaptı. Bunu farklı alanlarda kullanmayı planlıyoruz.

Dmitry Rogozin

İsminin Türkçe anlamı, ‘Nihai Deneysel Gösteri Nesnesi Araştırması’ olan insansı robot, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin’in Twitter hesabında yayınladığı video ile tanıtıldı.

Nihai Deneysel Gösteri Nesnesi Araştırması

F.E.D.O.R Rus Android Teknikleri ve İleri Teknoloji Araştırmaları fonu tarafından geliştirildi. F.E.D.O.R. 2021 yılında uzaya fırlatılacak bir araçtaki tek yolcu olması planlanıyor. Deyim yerindeyse; 10 parmağında, 10 marifet olan F.E.D.O.R, anahtar ve çeşitli aletler kullanabiliyor.

Siber Kozmonot

Siber Kozmonot, taşıtların sürücü koltuğuna oturabiliyor. ilk olarak kurtarma görevleri için üretilmişti. Ancak mühendisler, robotun askeri projeler ve uzay araştırmaları için de kullanılabileceğine karar verdi.

Rus Robot Kozmonot

182 cm boyundaki robot, ekstra yükler taşımadığı sürece, kendi ağırlığı 105 kilogram geliyor. 20 kilogramlık malzeme yüklenebiliyor. Düştüğünde ayağa kalkabiliyor, bir işçi gibi çalışacak şekilde dizayn edilip, programlanabiliyor. Video İçin Tıklayınız.

Uluslararası Uzay İstasyonu

İlk olarak, geçtiğimiz Aralık ayında görüntüleri paylaşıldı. F.E.D.O.R, Rusya’nın özellikle Ay projelerinde önemli bir yer tutacağı düşünülüyor. İnsansı robotun, 15 yıl içinde Ay’da kurulması planlanan uzay üssünde çalışabilecek düzeye getirilmesi hedefleniyor. Robot ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Rus kozmonotların yerini alabilecek şekilde geliştiriliyor.

Rus Robot Kozmonot, Nihai Deneysel Gösteri Nesnesi Araştırması, Terminator, Uluslararası Uzay İstasyonu, Siber Kozmonot, Dmitry Rogozin

Yorum Bırak