Güncel Makaleler

El Rehabilitasyon Cihazı, Hemipleji, Elleri Felçli Hastalar, Parmak Egzersiz

El Rehabilitasyon Cihazı, Hemipleji, Osman Eldoğan, Kasım Serbest, Elleri Felçli Hastalar, Ekstansiyon – Fleksiyon, Parmak Egzersiz, Parmak Açma Ve Kapatma Egzersiz ve…

El Rehabilitasyon Cihazı

Geliştirilen bu robot, elinde felç olan hastalara umut kaynağı olacak gibi görünüyor. Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde yürütülen ve Türk Mühendislerimiz tarafından ‘El Rehabilitasyon’ cihazı geliştirilerek üretildi.

Hemipleji

Bu proje ile felç rahatsızlığı sonucunda, ellerinde Hemipleji olgusu oluşan hastalar, ‘El Rehabilitasyon’ ürünü ile temel egzersizler yaparak, el fonksiyonlarını geliştirip güçlendirebilecekler.

Sakarya Ünivesitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisiliği bölümünden Prof. Dr. Osman Eldoğan tarafından yürütülen ‘El Rehabilitasyon’ cihaz projesinde, SAÜ Tıp Fakültesinden Prof. Dr. İbrahim Tekeoğlu, Mekatronik Mühendisiği bölümünden Doç. Dr. Durmuş Karayel ve Arş. Gör. Kasım Serbest, spor Bilimleri Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Murat Çilli, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Zahid Yıldız bulunmaktadır. Bu geniş ve güçlü ekibin çalışması ile hazırlanan başarılı ürün, 18 aylık bir süre içerisinde tamamlandı.

Elleri Felçli Hastalar

Ellerinde felç bulunan hastalar, cihaz ile temel egzersiz yaparak, el fonksiyonlarını geri kazanmaları amaçlanıyor. Hastalar, cihaz üzerinde bulunan sensorler sayesinde kuvvet ve hareket algılamalarına göre hastaya ekstansiyon – fleksiyon egzersizleri parmak açma ve kapatma işlevleri yaptırıyor. Bu sayede tedavi süreci, hastaların her alanda egzersiz yapabilmelerini ve tedavi sürecinde kısalmalara gidilebilmesini hedefliyor.

Ticari olarak kullanılabilecektir ve faydalı model hakları mühendislerimize aittir diyen Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği bölümü Arş. Gör. Kasım Serbest, ev ortamında rehabilitasyon yapılabilen bir cihaz geliştirerek, hızlı iyileşme süreci sağlamak ve hastaların rahat ortamlarda, egzersizlerine devam edebilmesini amaçlamaktadır.

Uygun maliyetli ve taşınabilir bir cihaz olması da, TÜBİTAK projesinin ana fikri ile uyuşmaktaydı. Geliştirmiş olduğumuz bu cihazın her bir tasarım adımı Türk Mühendislere aittir.

Bu cihazların benzerleri, yurt dışında geliştirilmekte ve geliştirilen bu ticari cihazlarda ülkemizde satışa sunulmaktadır. Fakat, yüksek maliyetle bu cihazların satışları yapılmaktadır. Bizim amacımızın en önemlisi, düşük maliyet içeren bir ürünü, halkın alabilirlilik seviyesinde üretmek ve milli olmasını sağlamaktı.

Tedavi sürecini kısaltarak, ev ve iş ortamında kullanılabilecek olan cihaz için öncelikli hedeflerinden bir tanesinin, taşınabilir olmasını sağlamak olduğunu ifade ederek, “Dolayısıyla elektrik enerjisiyle çalışması çok önemli ev ortamında kullanılabileceği için. Diğer önemli tasarım faktörlerinden bir tanesi de cihazın ele kolayca giyilebilmesi seviyesinde olması gerekiyordu, hastalar bunu gerektiğinde, bireysel olarak kendi başına kullanabilecek seviyede olması için çalıştık. Bu cihazı öncelikle kullanmasını beklediğimiz hastalar, felç dediğimiz bir rahatsızlık sonucu ellerinde Hemipleji olgu bulunan hastalardır.” Dedi.

Parmak Egzersiz

Hastalar cihazı giydiklerinde, parmaklarına pasif egzersizler dediğimiz temel egzersizleri, parmakları açıp kapama şeklinde gerçekleştirebilecekler. Bu sayede, zaman sıkıntısı olmadan, rahatça kullanabilmelerini sağlıyoruz. Üzerindeki sensorler ile kontrol edilerek, yönetici eyleyiciler ile de, kuvvet ve hareket aktarımı sağlanıyor. Bunlar, fikir olarak da, tamamen bize ait olan eyleyicilerdir. Cihazın en orijinal kısımlarından bir tanesidir. Parmakların fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerini rahatlık ile basit bir yay sistemi kullanarak ve düşük maliyetli bir eyleyiciyle geliştirdik. Kalan bileşenleri ise, üç boyutlu bir yazıcı teknolojisi ile ürettik.

Cihazın seri üretime uygun olduğunu belirten Serbest, “Cihaz tamamıyla seri üretime uygundur. Temel bileşenleri de, standart kompanentlerdir. Standart elemanların dışındaki parçaları da, rahatlıkla üç boyutlu yazıcılarda üretilebilmektedir. Hastanın üzerinden alınan ölçüler ile geliştirdiğimiz cihazı, bireysel özelliklere uygun olarak tasarlayıp, hızlı bir şekilde üretmemiz mümkün olmaktadır.” Dedi.

Ayrıca, “İlerideki amaçlarımızdan bir tanesi, fikri hakları da elimizde olan bu cihazı ticarileştirip, ülkemizde ki hastaların kullanımına sunmaktır” şeklinde açıklamasını tamamladı

El Rehabilitasyon Cihazı, Hemipleji, Osman Eldoğan, Kasım Serbest, Elleri Felçli Hastalar, Ekstansiyon – Fleksiyon, Parmak Egzersiz, Parmak Açma Ve Kapatma Egzersiz ve…

Yorum Bırak