Güncel Makaleler

Düşünce Gücüyle Koluna Hareket, Nöroprotez İşlemi

Felçli Kişi Düşünce Gücüyle Kolunu Hareket Ettirmeyi Başardı

Amerika’da omuzundan aşağısı felçli kişi geliştirilen deneysel teknoloji ile düşünce gücüyle kolunu hareket ettirmeyi başardı.

Amerika’daki Ohio eyaletinde, Case Western Reserve Üniversitesi’nde geliştirilen deneysel bir teknoloji sayesinde dünyada ilk kez, tamamen felçli bir kişinin düşünce gücünü kullanarak kolunu hareket ettirmeyi başardı.

Çatalıyla Patates Püresi Yiyebiliyor

Bisikletiyle bir kamyonun kazası geçirdikten sonra, boyundan aşağısı tamamen felç olan 53 yaşındaki Bill Kochevar, bu teknoloji sayesinde artık kahve içebiliyor ve çatalıyla patates püresi yiyebiliyor. Kazadan sekiz yıl sonra, ilk kez yardım almaksızın kendi başına beslenebiliyor.

Beyinden Gelen Sinyaller Kasları Harekete Geçiriyor

Hastanın beynindeki kortekse yerleştirilen elektronik implant, beyninden gelen sinyalleri algılıyor, bu sinyaller ile bilgisayar, beynin yapmak istediğini anlıyor ve ön koluna yerleştirilen sensörlere iletiliyor, bu sensörler, kolundaki ve elindeki kasları harekete geçiriyor. Böylece beyinden gelen sinyaller kasları harekete geçiriyor.

Felçli Hastalar İçin Standart Tedavi Haline Gelebilir

Britanya’nın Guardian gazetesine konuşan Kochevar, “Ne istediğimi düşünüyorum ve sistem benim için bunu gerçekleştiriyor” dedi. Şimdilik süreç biraz yavaş ilerliyor ancak bu çığır açıcı teknoloji geliştiğinde felçli hastalar için standart tedavi haline gelebilir.

Nöroprotez İşlemi

Araştırmayı yürüten Dr. Bolu Ajiboye, araştırmamız henüz başlangıç aşamasında ama bu nöroprotez işlemi geliştikçe, felçli hastalar, kollarını daha isabetli kontrol edebilecek, kol ve el işlevlerini yeniden kazanacaklar, günlük işlerini yardımsız görebilecekler” dedi.

Tamamen Düşünce Gücüyle Koluna Hareket Ettirebiliyor

Felçli hastalarda, işlevini yitiren kas ve sinirlerin elektriksel uyarımı daha önce de denenmişti ancak hastaların bu mekanizmayı harekete geçirmek için omuz silkmesi ya da başını oynatması gerekebiliyordu, Kochevar tamamen düşünce gücüyle koluna hareket ettirebiliyor.

Düşünce Gücüyle Koluna Hareket, Beyinden Gelen Sinyaller Kasları Harekete Geçiriyor, Nöroprotez İşlemi, Case Western Reserve Üniversitesi Nöroloji Bölümü, Düşünce Gücüyle Koluna Hareket, Beyinden Gelen Sinyaller Kasları Harekete Geçiriyor, Nöroprotez İşlemi, Case Western Reserve Üniversitesi Nöroloji Bölümü

Yorum Bırak