Güncel Makaleler

BU UÇAK, UZAYA ROKET FIRLATMAK İÇİN HAVADA RAMPA GÖREVİ GÖRECEK!

Dünyadaki En Büyük Uçağı, Paul Allen, California’daki Mojave Çölü, Uzaya Roket Fırlatmak için Rampa Görevi Görecek, Stratolaunch, Orbital Atk ve…

Dünyadaki En Büyük Uçağı

Dünyanın En Büyük Uçağı İlk Kez Görücüye Çıktı. Dünyadaki en büyük uçak, altı yıl önce yapımına başlanan uçak, Paul Allen’da ilk aşaması tamamlandı.

California’daki Mojave Çölü

California’daki Mojave Çölü üzerindeki büyük hangarda yapımı süren uçak, dün ilk defa gün yüzüne çıktı.

Paul Allen

Microsoft’un kurucularından  Paul Gardner Allen tarafından tasarlanan ve kendi projesi olan uçak, 117 metrelik kanat genişliği ile 72 metre gövdeye sahip. Toplamda 230 tona yakın bir ağırlığı bulunan uçağın, yükle birlikte neredeyse 590 ton ağırlığa ulaşması planlanıyor. Uçak, tam 6 adet jet motoru ile çalışıyor. Uçak kanat genişliği, bir futbol sahasından daha büyük bir alan kaplıyor.

Uzaya Roket Fırlatmak için Rampa Görevi Görecek

2018 yılı içerisinde gökyüzünde olması planlanıyor. Uçak, insan taşımayacak ama Uzaya Roket Fırlatmak için rampa görevi üstlenecek. Bu tasarım ile uzaya, yerden fırlatılan roketlerin oluşturduğu yüksek maliyetlerin önüne geçilmesi de planlanıyor.

Stratolaunch

Paul Allen, kendisinin sahibi olduğu Stratolaunch şirketi ile uçağın yapımı için, uçak şirketi olan Orbital ATK ile anlaşma yapmıştı.

Orbital Atk

Uçak 2018 yılında test uçuşlarına başlayacak. Gökyüzündeki gerçek görevine ise 2020 yılında girmesi hedefleniyor.

Tasarımın başarılı olması gibi, vereceği hizmet de aynı oranda başarılı olur ise, yüksek maliyetli uzay çalışma giderlerinin, bir bölümünün aşağı çekilmesi söz konusu olabilecek gibi görünüyor.

Yorum Bırak