Güncel Makaleler

PETABAYT BÜYÜKLÜĞÜNDE VERİ DEPOSU İLE GERÇEKTEN GÜVENLİ Mİ GERÇEKTEN DEDİRTEN FACEBOOK

Dünya Devi Facebook, Vladan Joler, Silikon Vadisi, Facebook Algoritma, Petabayt, WhatsApp, Veri Havuzu, Facebook Güvenli Mi, Mark Zuckerberg ve…

Dünya Devi Facebook

Kullanıcılar, Farkında Olmadan Dünya Devi Facebook için Bedava Çalışıyor! Facebook programını kullanan her kullanıcı, veri havuzuna dahil oluyor. Dünya devini, dünyanın en nüfuzlu şirketlerinden biri yapmış oluyor. Eğer Facebook bir ülke olsaydı, Çin’den daha büyük olurdu. Bu söz, tam da bunun için söylenmiş olabilir. Bu programı kullanırken güvende miyiz?

Facebook araştırmacıların yakın takibine girdi. Kendi veri-data havuzu ile dünyadaki en kalabalık şirketlerden biri olan şirket hakkında bilinmeyenler gün ışığına çıkıyor.

Silikon Vadisi

Bir süre önce,  Vladan Joler ve arkadaşları  Facebook‘un nasıl çalıştığını merak edip, araştırmaya başladılar ve Facebook hakkında şaşırtıcı bilgiler edindiler. Silikon Vadisi başlıca şirketlerinden Facebook, genel olarak 300 petabaytlık bir veri havuzuna sahip ve 2 milyar kullanıcısı var. Bu şirketin 2016 yılı cirosu ise 27 milyar dolar.

Vladan Joler

Facebook 2 milyar kullanıcısının bilgileriyle ne yapıyor olabilir. Vladan Joler, “ilgimi çeken ise,  Facebook hakkında bilmediklerimiz. Şirket veri havuzundaki içeriği tamamen kullanıcılarından ücretsiz olarak tedarik ediyor. Tabi şirketin bu verilerle ne yaptığı tam bir sır.” dedi.

Hepimiz Facebook için bedava çalışıyoruz. “Siteye herhangi bir dosya yüklüyoruz. Fotoğraflarda insanları etiketliyoruz. Yorumlar yapıyoruz ve böylece hepimiz, Facebook için bedavaya çalışmış oluyoruz. Facebook’taki her adımımız, şirkete kazandırıyor. Facebook ara yüzü ile ulaştığımız veriler, bu sitenin arka planındaki algoritmayı besliyor. Joler’in tabiriyle, Facebook bu davranışları inceleyerek bir ürüne çeviriyor.

Facebook Algoritma

Arka planda işleyen süreci ayrıştırmak, hiç kolay değil. Facebook ara yüzüyle etkileşime girdiğimiz tüm bölgeleri, etkileşimlerin hangi sonuçlara vardığını inceledik. Beğeniler, paylaşımlar, cihazlarımızın  Facebook‘a bizim hakkımızda söyledikleri her şeyi ve  Facebook‘a uygulamalar aracılığıyla verdiğimiz izinleri inceledik.

Facebook Güvenli Mi

Facebook şirketlerinden şaşırtıcı sonuçlar. Elimize geçen bu bilgiler ile yaptığımız araştırmalar sonucunda, ortaya çıkan büyük bir resim var. Ama bu bilgiler bu resmin sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor. Bunun üzerine ekip, Facebook‘un satın aldığı şirketleri, patent başvurularını incelemeye başladı. Sonuçlar şaşırtıcı…

Facebook, hakkımızda neredeyse her şeyimizi biliyor. İnsanı hipnotize eden akış şemalarını, tam anlamıyla kavramak saatler sürüyor. Fakat bu şema Facebook‘a sağladığımız bilgilerin, nasıl etnik kökenimizi, cinsiyetimizi, politik eğilimlerimizi, sosyal sınıfımızı ve seyahat programımızı ortaya koymak için kullanıldığını gösteriyor.

WhatsApp,

WhatsApp programı ile etkinliklerimiz aynı şekilde dev havuza giriyor. Bu şekilde Facebook, kullanıcı kitlelerini çok etkili bir şekilde hedef alabiliyor. Veri analizi sonucunda bir kullanıcının, Kore mutfağını sevip sevmediğinden, evden işe varış süresinin ne olduğuna ve çocuklarının kaç yaşına olduğuna kadar birçok şeyi tahmin edebilmesine yardımcı oluyor.

Facebook konumumuza erişebiliyor, SMS mesajlarımızı okuyabiliyor. Başka bir şemada ise,  Facebook‘un telefon uygulaması üstünden nasıl kullanıcılardan izin alarak SMS okuyabildiği görünüyor. Cihazlardan izin istemeden de veri indirebildiği, kullanıcıların konumuna erişme izni verdiğimizi gösteriyor.

Facebook’ta güvende miyiz? Joler’a göre bu verilerin su istimale açık olabileceği kuvvetli bir ihtimal. Facebook politikası ise kullanıcı verilerini kapsayan faaliyetlerinin, güvenliğini en üst seviyede tuttuklarını iddia ediyorlar.

Facebook, özel hayatı koruduğunu iddia ediyor ve programcıların Facebook‘a ait veriler ile takip araçları yaratmalarına izin vermediklerini dile getiriyor. Facebook, tüm ülkelerde, özel hayatı koruduğunu ve yasalara tam olarak uyum sağladığını da savunuyor. İçeriğin denetimi için ise şirkette binlerce kişi çalışıyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar endişeliler. Joler, toplanan veriler karşısında kaygılı, verilerin akıbetinin uzun vadede ne olacağından endişeleniyor. Sonuçta, tüm veri tek bir şirketin elinin altında toplanıyor ve şimdiki yöneticileri sorumluluk sahibi, güvenilir insanlar olsa bile, 20 yıl sonra şirketin başında kimin olacağı ise meçhul…

Facebook’u derinlemesine inceleyen bu proje, şu ana dek Facebook hakkında yapılmış en detaylı haritalandırma çalışması olarak görülüyor. Tarihte günümüzün teknoloji devlerini karşılaştırabileceğimiz örnekler, maalesef yok. Facebook gibi şirketlerin elindeki güç, tarihin en büyük tekel şirketleriyle dahi karşılaştırılamayacak niteliklerdedir.

Mark Zuckerberg

Uzmanlardan Facebook hakkında uyarı; Dikkatli olmalısınız. Birçok insan, Mark Zuckerberg‘in kurduğu şirketin iyi bir amaca hizmet ettiğini düşünüyor. Fakat ortaya çıkan sonuçlar her zaman iyi olmayabiliyor. Mesela, şirketin sırrı olarak nitelendirilen başka algoritmaların, var olmadığına dair herhangi bir kanıt yok.

Video İçin Tıklayınız

Yorum Bırak