Güncel Makaleler

RESİMDEKİ KİŞİ BİR TÜRK VE ADI RONALD KAREL! DEPREMLERİ OLMADAN EVVEL TAHMİN EDECEĞİZ DİYOR!

GeoCosmo, Küresel Deprem Tahmin Sistemi, NASA 23 mayısta, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü‘nde ‘Deprem Tahmin Yer istasyonu‘ kurulacağını açıkladı.

GeoCosmo

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi uzmanları tarafından kurulan GeoCosmo Araştırma Merkezi Vakıf Başkan Yardımcısı Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronald Karel (63), dünyada bir ilk olarak 23 Mayıs’ta Türkiye’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsü’nde, ‘Deprem Tahmin Yer istasyonu‘ kurulmasına başlanacağını söyledi. Bulutları inceleyerek yaptığı deprem tahminleri ile hava durumu haritaları gibi deprem haritaları yayınlanmaya başlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Deprem Tahmin Yer istasyonu

Ronald Karel Bodrum’da yaşıyor ve yaklaşık 40 yıldır bulutları inceleyerek deprem tahminleri yapıyor. Ayrıca NASA’da, GeoCosmo Bilim ve Araştırma Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı. Üç ayda kurulan merkezin Küresel Deprem Tahmin Projesi‘nin, Doğu Avrupa ve Asya Bölgesi başkanı seçildi. Artık Türkiye’de…

Yaklaşık 60 ülkeden gelen bilim adamları ile birlikte, Küresel Deprem Tahmin Sistemi (Global Earthquake Forecast System) projesi kapsamında, Güneybatı Ege ve Akdeniz-Güneydoğu Anadolu bölgesi üzerinde kurulacak deprem analiz istasyonlarının, NASA uyduları ile birlikte hareket edecek. Ayrıca yer altında hareket başladıktan sonra meydana gelecek olan değişik deprem ön sinyallerinin, çeşitli yer aletleri ve uydular tarafından bilgisayarlarda kaydedileceğini söyledi.

Ronold Karel, bu proje ile birlikte, artık deprem mekanizması denilince sadece Litosferdeki olayların dikkate alınmayacağını belirtti. Çünkü GeoCosmo biliminde, jeolojiden başka jeofizik, meteoroloji, oşinografi, atmosfer fiziği, kimyasal olaylar incelenerek, deprem tahminleri çok önceden yapılabilecektir. Sismologlarla yer bilimcilerin yüzyıllardan beri beraber çalıştıkları, litosferdeki plakaları ve fayları ellerinden gelince bizlere aydınlattıkları, bilinen bir gerçektir. Fakat depremler, hala tahmin edilememektedir. Ne yerleri, ne zamanı ve ne de kuvveti bilinememektedir. Her yıl, on binlerce insan hayatını kaybetmekte ve ekonomilerde, milyarlarca dolar hasar meydana gelmektedir. GeoCosmo, yeni bir bilim dalı olacaktır. Dünyanın dört bir yanından bizi destekleyen bilim adamları, bu projede yer alacak ve insanlık adına hazırlanan en önemli projelerden biri olacaktır diye sözlerine ekledi.

NASA

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, 34 ülkede kuracakları istasyonlardan elde edecekleri her türlü veriyi, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ile yapacakları işbirliği ile toplayacaklar. Sonrasında değerlendirerek NASA’ya aktaracaklarını belirtti. “Depremleri önceden tahmin etme fırsatı bulacağımız gibi, kısa bir süre sonra hava durumu haritaları gibi deprem olasılığı yüksek haritaları oluşturup, büyüklükleri ile birlikte yayınlamaya başlayabileceğiz” diye konuştu.

Küresel Deprem Tahmin Sistemi

Dünyanın ilk ‘Deprem Tahmin Yer istasyonu‘nu 23 Mayıs’ta, yine dünyanın en güzel ülkesi olarak nitelediği Türkiye’de, İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Kampüsünde kurmaya başlayacaklarının altını çizen Karel, şöyle devam etti:

“2014 yılının Eylül ayında, Türkiye’nin bilimsel tarih yazacağı konusunda söz vermiştim. GeoCosma’da, sözümü tutmak için çok çabaladım ve iki CEO değişti, olaylar oldu ve devam ettik. Sadece ülkemiz değil, bütün dünya zor günler geçirmektedir. Naçizane başarılarımız, bize nefes aldırır. Türkiye’nin de, bilimde dünyaya katkı sağlaması ile ön yargılı batılılarda küçük bir deprem yaratacaktır. Eminim ki bu araştırmada, birçok yeni bilgi ve patentler elde edeceğiz.

Dünyanın her kesiminden, bilim adamları (Dünya Meteoroloji Organizasyonu, UNESCO, American Geophysical Union, NOAA, American Weather Bureau, BBC World, Daily Telegraph ve USGS başta olmak üzere ) birçok basın mensubu ve akademisyenler, bu büyük araştırmayı takip ediyorlar. Olması gerekn amaç şudur ki; Deprem mekanizması denilince, deprem ön sinyallerini de bu mekanizmaya ilave etmemizdir. Yani depremleri, 3-5-7 gün önceden yeri ve kuvveti, tabi ki oluşum zamanıyla kestirmek, bu araştırmanın en büyük amacıdır.

Çalışmaları, yeri geldikçe yayınlayacaklarını fakat ilk aylarda test yapmak zorunda oldukları için, insanların fazla bir beklenti içerisinde olunmaması gerektiğini söyledi. Karel, “NASA’nın Aqua ve Terra uyduları başta olmak üzere birçok uydudan da veriler elde edeceğiz. Hazırladığım 85 sayfalık ‘iyonize bulutlar’ çalışmam, NASA tarafından kabul edildi. Şimdi bu bilgiler ışığında, çalışmalar başladı. İlk istasyonu başkanımız olan, Dr. Friedemann Freund‘a armağan ediyorum. İsmi istasyonun üzerine yazılacaktır. Bu çalışma insanlık için, hayırlı olsun dedi.

Yorum Bırak