Güncel Makaleler

Cassini Uzay Keşif Aracı Yarın, Satürn’e intihar Dalışı Yapacak! İşte Son Görüntüler!

Cassini Uzay Keşif Aracı, Satürn intihar Dalışı, Pale Blue Dot, Soluk Mavi Nokta, Carl Sagan, Atlantik Okyanusu, Dünya, NASA, Mavi

Cassini Uzay Keşif Aracı

Cassini uzay aracı, atmosfere intihar dalışını gerçekleştirmeden önce, Satürn’ün geniş halkaları arasında Dünya’yı parlak bir benek olarak kaydetti.

Satürn intihar Dalışı

Maalesef yakıtı bittiği için, 20 yıllık yolculuğunun son aşamasına girdi. 26 Nisan’da ise, Satürn’e intihar dalışına geçecek. Cassini keşif aracı, kamerasını 12 Nisan günü milyonlarca kilometre uzaklıktaki Dünya’ya son bir kez daha çevirdi. Dünya’dan 1,4 Milyar Kilometre Uzaklıktan Bu Fotoğrafı Çekti.

Habere göre, Cassini, Dünyamızı gösteren 12- 13 Nisan gecesine ait olan bu görüntüyü Dünya’dan 870 milyon mil (1,4 milyar kilometre) uzaklıktan aldı. Satürn’ün buz gibi halkalarının arasından yakaladığı bu pozu, biraz daha yakınlaştırdığımızda, Dünya uydusu Ay’ı da çok daha küçük bir nokta halinde görebiliyoruz. Cassini Keşif Aracı, Satürn’ün Halkalarından Dünya’yı Son Kez Görüntüledi.

Soluk Mavi Nokta

 

Dünya’dan 1,4 Milyar Kilometre Uzaklıktan Bu Fotoğrafları Çekti. Fotoğraf çekildiği sırada NASA yetkilileri bir açıklama yaparak, uzay aracının objektifinin güney Atlantik Okyanusu ile karşı karşıya olduğunu bildirdiler.

NASA’nın Cassini uzay aracı tarafından, 19 Temmuz 2013’te çekilen bu nadir resim, Satürn‘ün halkalarını, gezegenimiz Dünya’yı ve ayı aynı çerçevede gösteriyor. O dönemde, Cassini, Dünya’dan yaklaşık 898.414 milyon mil (1.445858 milyar kilometre) uzaklıktaydı.

Carl Sagan

Bu mükemmel görüntüleri görünce, akla ilk gelen efsaneleşmiş Voyager 1 uzay sondasının 1990 yılında Dünya’yı rekor bir uzaklıktan (6,4 milyar kilometre) çektiği görüntüyü akıllara getiriyor. Fotoğraf, yeryüzünü uzayın sonsuzluğu içinde, tek başına gösteriyor. 1996’da hayatını kaybeden Amerikalı ünlü gökbilimci Carl Sagan, bu ünlü fotoğraftan esinlenerek 1994 yılında ‘Soluk Mavi Nokta’ (Pale Blue Dot) adlı kitabını yazmıştı.

Video için Tıklayınız!

Cassini Uzay Keşif Aracı, Satürn intihar Dalışı, Pale Blue Dot, Soluk Mavi Nokta, Carl Sagan, Atlantik Okyanusu, Dünya, NASA, Mavi

Yorum Bırak