Güncel Makaleler

Berlin Teknik Üniversitesi, Berkant Göksel, Plazma Jet Motoru, New Scientist

Berlin Teknik Üniversitesi, Berkant Göksel, Plazma Jet Motoru, Plazma iticiler, Yakıtsız Uçan Uçak, Füzyon Reaktörü, New Scientist, Mini İtici Motorlar ve…

Berlin Teknik Üniversitesi

Türk mühendis, Almanya’da yakıt kullanılmayan, örnek jet motoru geliştirdi. Berlin Teknik Üniversitesi’nde çalışan araştırmacı, Berkant Göksel ve liderlik ettiği mühendislik grubu ile yakıt kullanmadan, itici kuvvet oluşturabilen jet motoru örneği üretti.

Berkant Göksel

Uzay ve havacılık endüstrisinde devrim niteliği taşıyan, yepyeni bir motor geliştirildi denmesi doğru sayılır. Türk mühendis Berkant Göksel ve ekibinin tasarlayıp ürettiği Plazma Jet Motoru ile günümüz jet motoru arasındaki fark inanılmaz. Aradaki fark, Plazma Jet Motoru yakıt ihtiyacı olmadan çalışıyor. Büyük boyutlarda itici kuvvet üretebiliyor ve bu inanılmaz bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Plazma Jet Motoru

Yakıt olmadan nasıl uçabilecek? İlk olarak 1964 yılında, Sovyet Sosyolist Cumhuriyetler Birliği tarafından uzaya fırlatılan, küçük uzay araçlarında kullanılan bu Plazma iticileri, bugünkü geleneksel jet motorlarına pek benzemiyor.

Plazma iticiler

Normalde jet motorları, yakıt ve sıkıştırılmış havayı tutuşturarak itici bir kuvvet oluşturur. Fakat Plazma iticililer, bir füzyon reaktörünü, yani yıldızlarda gerçekleşen reaksiyonları örnek alarak çalışıyor. Argon veya hava gibi gaz moleküllerini sıkıştırıp, plazma haline getiren motorlar, bu şekilde elektrik üretiyor ve elektrik alanı oluşturuyorlar.

Bu ilginç kavramı temel alan Plazma iticileri, uzun bir süredir kullanılıyor olsa da, iticilerin oluşturduğu itici kuvvetin, güçlü olmamasından dolayı, uzay boşluğu gibi sürtünmesiz alanlarda bazı uydu ve uzay araçlarında kullanıldı.

Yakıtsız Uçan Uçak

Berlin Teknik Üniversitesi araştırmacı mühendisi Berkant Göksel’in çalışma arkadaşları, farklı bir çalışma prensibi kullanarak, daha büyük boyutlarda, itici kuvvet oluşturabilen Plazma Jet Motoru geliştirdiler.

New Scientist

Dünyada bir ilk olan ve New Scientist’e konuşan Göksel, araştırmalarının dünyada bir ilk olduğunu belirtti. Ayrıca zemin seviyesinde, hızlı ve güçlü Plazma Jet Motorları üreten ilk mühendis ekibi biziz. Geliştirdiğimiz motor, saniyede 20 kilometre hıza ulaşabiliyor dedi.

Füzyon Reaktörü

Uçaklarda test yapacaklar. Berkant Göksel ve ekibinin geliştirdiği ilk örnek üzerinde, 80 mm uzunluğunda küçük iticiler kullanılmış. Bu minyatür iticilerin, bir yolcu uçağını havalandırması mümkün değil, bunun için 10000 adet gibi bir itici gurubu gerekiyor ki, bu şu anda çok kompleks ve uzak bir bakış olur.

Mini İtici Motorlar

Küçük boyutlu uçaklar için gereken 500 adet gibi itici kullanımına uygun ağırlıkların uçmasını sağlamayı hedefliyoruz dedi.

Önlerinde bazı zorluklar bulunuyor. Gurup önünde bulunan en büyük sorun, gerekli plazma üretimi ve bu üretimin saklanması için gerekli enerji gurubunu oluşturacak bataryalar.  Uçaklarda kullanılacak bataryaların güçlü ve hafif olmaları gerekiyor. Çözümlerin ortak yürüyen teknoloji devrimleri ile birlikte olmasının gerektiğini söyledi. Keşifler her zaman var olacak ve teknoloji durmadan ilerleyecek, gerçekleşmekte olan devrimlerle beraber çözümlerin hızlanacağını söyledi.

Video İçin Tıklayınız

Yorum Bırak