Güncel Makaleler

Bedeninizi Dondurmak, Dondurulduktan Sonra Dirilmek

Bedeninizi Dondurmak, Dondurulduktan Sonra Dirilmek. Teknoloji gelişmesi ile alınan değişik kararlar ve istekler konusunda konuşalım mı? Bir haber, 14 yaşında küçük bir kız…

Bedeninizi Dondurmak, Dondurulduktan Sonra Dirilmek

Az görülen bir kanser türü nedeni yüzünden ölüme yakın olan 14 yaşındaki kızın isteği mahkemece haklı bulundu. İngiltere’de yaşanan olay, tarihte bir ilk sayılacak nitelikte, kızın bedeni öldükten sonra dondurulacak. Bu yüzden Amerika’ya gönderildi. Aslında daha önce 1967 de bir spor oyuncusu, ayrıca bir profesör olan James Bedford da donduruldu. Fakat dondurma teknolojisi hataları yüzünden hücre bozulmaları gerçekleşti…

Teknolojinin ilerlemesinden gelecek desteği beklemek…
İngiliz mahkemesi, annesinin kızının bedenine ne yapabileceği konusunda karar yetkisi verdi. Ekim ayında ölen kız, dondurulmak üzere ABD’ye gönderildi, burada tedavi bulunana, teknoloji ilerleyene kadar saklanacak.
Londra da yaşamış olan genç kız, hastalığının son aylarını internetten dondurulma hakkında bilgi araştırarak geçirmiş. Yargı karar vermeden evvel, hakim Peter Jackson tarafından ziyaret edilen kız için konuştu ve bu kararın doğru yada yanlış ile ilgili olmadığını söyledi.

Bedeninizi Dondurmak, Dondurulduktan Sonra Dirilmek

Genç kız hakime bir mektup yazdı. “Neden böyle bir karar aldığımı soruyorlar. Ben 14 yaşındayım. Ölmek istemiyorum. Dondurularak, birkaç yüzyıl sonra olsa bile uyanabileceğimi, hastalığımın tedavi olabileceğini düşünüyorum. Toprağa gömülmek istemiyorum. Uzun uzun yaşamak ve hayatı tatmak istiyorum. Bu şansın bana verilmesini diliyorum. Bu benim tek dileğim” dedi. Haber ve video için tıklayabilirsiniz.

Sıvı nitrojen kullanarak -130 derecede dondurulmak…
Bilinmeyen bir uygulama. Tekrar hayata dönülüp dönülmeyeceği bilinmiyor. Sadece ABD ve Rusya’da birkaç noktada uygulanabiliyor. Beden, -130 derecede olan sıvı nitrojen içinde korunuyor. Forumlardaki fikirler hakkında bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

Annesinin onayı kabul edildi…
Kızın babası bu duruma karşı çıktı. Gerçekten 200 yıl sonra hayata dönse dahi, herhangi bir akrabası yada arkadaşı hayatta olmayacak. Belki de 14 yıllık yaşamını dahi hatırlamayacak. 14 yaşında ve çaresiz küçük bir kız olarak uyanacak. Buna izin vermiyorum.

Fakat yıllar önce ayrılan anne ve babanın kızı ile ilgilenmiyor olmasını göz önünde bulunduran Hakim Jakson, annenin onayını yeterli saydı ve babanın endişelerini kabul etmedi. Bizde her şeyin güzel olmasını dileriz. Ana sayfaya dönmek için tıklayabilirsiniz.

KuyuDepoKontrol Blog Ekibi
Saygılarımızla…

Yorum Bırak