Güncel Makaleler

ASELSAN TORK Anti-Torpido Sistemi, Dünyada Sadece Bir Kaç Ülke Üretebiliyor!

Fiziksel ve Fonksiyonel Torpido İmha, ASELSAN TORK, Türk Savunma Torpidosu, Akustik Karıştırıcı Jammer, Anti-Torpido, Soft Kill, Hard Kill, Akustik Jammer, Aldatıcı Fonksiyonel İmha, Hasar Verici Fiziksel İmha, Torpido Karşı Savunma, Torpido Akustik Karıştırıcı Jammer, Anti-Torpido, Torpido Elektronik Karıştırıcı

ASELSAN TORK

Aselsan Tork, özellikle deniz gücünde, su üstü gemilerinin, torpidolara karşı savunulması amacıyla geliştirilmiştir. Torpido karşıtı bir savunma esnasında, tehdit torpidolarının fiziksel olarak imha edilmesi veya görev yapamayacak hale getirilmesi amacıyla kullanılan bir anti-torpido dur.

Torpido Karşı Savunma

Gemiler ve denizaltılar için çok büyük bir tehdit olan Torpidolara karşı geliştirilmiştir. En etkin Torpido Karşı Savunma, Soft-Kill (Elektronik Karıştırıcı, Akustik Jammer, Aldatıcı Fonksiyonel İmha) ve Hard-Kill (Hasar Verici Fiziksel İmha) yöntemlerinin birlikte kullanılması ile sağlanmaktadır.

Torpido Akustik Karıştırıcı Jammer

Düşman torpido tehdidi altında olan su üstü gemisi ya da denizaltı, bu tehdidi algıladıktan sonra karşı savunma tedbirleri kapsamında öncelikle “Soft-Kill” Torpido Akustik Karıştırıcı Jammer tipi karşı tedbir sistemlerini kullanır. Bu taktik, karıştırıcı ve aldatıcıların yetmediği noktada ise “Hard-Kill” tipi imha yöntemi kullanan TORK anti-torpido modeli kullanılır.

Anti-Torpido

TORK, torpidoyu imha etmeye yarayan bir Anti-Torpido silahıdır. Torpido’nun mevcut yakın ortamlarda imha edilmesi geminin kendisi için de zararlı olabilir. Bu nedenle uygun mesafelerde kullanılması gerekmektedir.

Yapılan teknolojik araştırmalar kapsamında, dünyada da TORK benzeri çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ASELSAN 2014 yılında TORK projesine başlamıştır. Silah pazarında lider ülkelerden olan ABD ve Almanya da benzer çalışmalar yapmaktadır.

Henüz dünya pazarında bu özelliklere sahip satılan bir ürün bulunmamaktadır. ASELSAN’ın hedefi, ABD ve Almanya gibi, kendi ürünlerini de, bu ülkeler ile eş zamanlı olarak dünya pazarına kazandırmaktır. ASELSAN’ın önceliği kendi ordusunun ihtiyacını karşılamak, sonrasında ise dünya pazarına bu ürünü pazarlamaktır.

Fiziksel ve Fonksiyonel Torpido İmha

TORK, 2 metre boyundadır. 20 cm çapında ve 200 kg ağırlığında, Fiziksel ve Fonksiyonel Torpido İmha için gelitirilmiştir. Su üstü platformuna yaklaşan torpido tehdidine karşı doğru, aktif, akustik güdüm ile yaklaşarak, etkin mesafeye geldiğinde patlayarak tehdidi imha eder. Yada Torpidoya ağır hasar vererek, görev yapamaz hale getirir.

Torpido, dümeni ve pervanesi bulunan, suyun altından veya üstünden suya atılan, dümenini ve pervanesini kullanarak hedefine ilerleyerek, çarpma yada yaklaşma algılaması ile patlayarak hasara yol açan, bir su altı silahıdır.

TORK, su üstü gemilerine karşı atılacak olan akustik güdümlü, tel güdümlü, güdümsüz ve dümen suyuna güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla geliştirilen bir anti-torpido özelliği taşıyor. TORK, platforma yaklaşan torpido tehdidine, hassas şekilde yaklaşarak mesafe ve yönü ölçüyor. İmha mesafesine gelindiğinde de patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor.

TORK’un özellikleri ve avantajlarını sıralar isek;

– Su üstü gemilerinin, torpido tehdidine karşı savunma etkinliğini arttırıyor,
– Tüm torpido tiplerine karşı etki gösteriyor,
Özgün ve güncel teknoloji ve tasarıma sahip,
– Denizaltılara kolayca adapte edilebilir, modüler bir tasarıma sahip,
– Akustik, fonksiyonel imha (soft-kill) karşı tedbir sistemleri ile entegre olarak çalışabiliyor.

İleri dönemlerde ASELSAN, TORK üzerinden, hafif tip taarruz torpidosu üreterek, Helikopter, Deniz Karakol Uçakları, Denizaltı ve Gemilerde kullanılabilir yeni ürünler üretebilir. TORK Testleri devam etmektedir.

Torpido avcısı “ASELSAN TORK” anti-torpido torpidosu özellikleri

Boy:2 m   Çap:20 cm   Ağılık:200 kg   Güdüm:Aktif Akustik Güdüm   Sistem: Hard-kill   Test:2017

Video için tıklayınız.

Yorum Bırak