Güncel Makaleler

Aselsan Elektromanyetik Top, 300 Kilometre Menzilden Hedefi Vuracak!

ASELSAN, Elektromanyetik Top Sistemi, IDEF Savunma Sanayi, Türk Silahlı Kuvvetleri, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programı, TEYDEB, Elektro Manyetik Fırlatma Sistemleri, RailGun

Elektromanyetik Top Sistemi

Elektromanyetik Top Sistemi, ASELSAN tarafından geliştirildi ve üretildi. Elektromanyetik Top Sistemi, laboratuvar prototipinin sistem seviyesi testleri 2016 yılı sonunda başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

IDEF Savunma Sanayi

Elektromanyetik Top Sistemi, 9-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da 2017 düzenlenecek IDEF Savunma Sanayi fuarında görücüye çıkması bekleniyor.

ASELSAN

ASELSAN’da, Elektromanyetik Top Sisteminin geliştirilmesi konusunda ilk sonuçlar alındı. 26-29 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılan atışlı testlerde, elde edilen başarılı sonuçlar ile bu alandaki iddiasını ortaya koydu. ASELSAN, çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Elektro-Manyetik Alan teknolojisi, konvansiyonel silahlara göre, önemli üstünlüklere sahip uzun menzilli silah sistemlerinin geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu sebep ile Elektromanyetik Top (EMT) Sistemlerinin geliştirilmesi, dünyada bu alanda yürütülen çalışmalar içerisinde önemli bir yer edinmektedir. Elektromanyetik alanın, parça fırlatma teknolojisi olarak kullanılması ve silaha dönüştürülmesi konusu, ASELSAN tarafından yürütülmektedir. Şirket, Railgun olarak da adlandırılan, EMT sistemlerinin geliştirilmesine odaklandı.

RailGun

EMT sistemleri yüksek mühimmat enerjisi ve 2000-2500 m/sn mühimmat çıkış hızı sayesinde 300 kilometrenin üzerindeki mesafelere kadar etkili olabilmektedir. Topçu sistemi olarak kullanılabileceği gibi, güncel hava tehditlerine karşı yüksek etkinlik düzeyine sahip, bir hava savunma silahı olarak da görev yapabilecektir. Muharebe sahasında, önemli bir teknolojik avantaj sağlayacak olan EMT sistemlerinin getirileri arasında, akıllı mühimmatlar ile birlikte çok yönlü kullanım olanağı sağlamaktadır. Bunun avantajı, tek bir sistemin, farklı görevlerde kullanılabilecek olmasıdır. Elektromanyetik fırlatma sistemlerinin ilerleyen yıllarda güdümlü hipersonik “ses üstü hız” mühimmat teknolojisinde sağlanacak ilerlemeler ile birlikte, balistik füzelere karşı savunmada da kullanılabileceği ön görülmektedir.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programı

ASELSAN, elektromanyetik fırlatma teknolojilerinin kullanılmasına yönelik çalışmalara, 2014 yılında yerli sermaye kaynakları ile başladı. 2015 yılında yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması, ASELSAN öz kaynaklarına ek olarak, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteği alınarak devam edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri

Geliştirilecek Elektro Manyetik Fırlatma Sistemleri sayesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri kimyasal patlayıcı kullanılan konvansiyonel silahlara göre çok daha etkili silah sistemlerine sahip olması sağlanmış olacak. Çalışmalarının yürütülmesi amacıyla, ASELSAN bünyesinde bir geliştirme laboratuvarı kuruldu.

Elektro Manyetik Fırlatma Sistemleri

Elektromanyetik Top Sistemi, itiş darbe güç kaynağı, elektromanyetik fırlatma yolu ve mühimmat temel bileşenlerinden oluşmaktadır. Akıllı mühimmatlar alanındaki çalışmalarına 2010 yılında başlamış olan ASELSAN, bugüne kadar akıllı mühimmat ve tapa teknolojileri alanında geniş bilgi birikimi ve alt yapı kazandı. Hipersonik akıllı mühimmatın geliştirilmesi, bu alandaki en önemli teknolojik adımlardan birisi olacak. ASELSAN akıllı mühimmatlar konusunda edindiği birikimi, bu alana da aktararak, elektro manyetik fırlatma sistemlerinde kullanılacak hipersonik akıllı mühimmatların, yurt içinde geliştirilmesine önderlik edecektir.

Video için tıklayınız.

 

Yorum Bırak