Güncel Makaleler

Aquila Türk Kartalı, Bursa Sembollü İkonu İle Almanya’da Tanıtıma Çıkarıldı.

Ve sonunda, Aquila Türk Kartalı, Bursalı iş adamı Mehmet Celal Gökçen tarafından alınıp, Bursa sembollü ikonu ile Almanya’da tanıtıma çıkardı. Aquila adı altında, Türk Kartalı, Almanya’da düzenlenen ve dünyanın önde gelen havacılık, uzay sanayisi ve uçak ekipmanları fuarı olan, Aero 2017’de Bursa ikonu içeren sembol ile görücüye çıktı. Yeni Uçak Modeli için de start verildiğini bildirdi. Aquila Türk Kartalı, Mehmet Celal Gökçen, Yeni Uçak Modeli, Türk Uçağı Üretim, Avrupaya Uçak Satışı, Uçak Yan Sanayi Malzemeleri Üretimi, Yerli Uçağımız…

‘Aqiula’ uçakları, Bursalı iş adamı Mehmet  Celal Gökçen tarafından geçen yıl satın alındı. Almanya‘nın Friedrichshafen kentinde, bu yıl yirmi beşincisi düzenlenen dünyanın önde gelen havacılık, uzay sanayi ve uçak ekipmanları fuarı ‘Aero 2017‘da  Bursa sembolüyle tanıtıldı.

Mehmet Celal Gökçen

Geçen yıl satın aldığı, Alman uçak şirketi ile ilk kez bir Türk firmasının, dünya devlerinin boy gösterdiği Aero Friedrichshafen‘a katılmasını sağlayan Mehmet Celal Gökçen‘e ait Aquila, 2016 fuarını 6 aylık sipariş istemiyle kapatması ardından, bu yılki fuara da hızlı başladı. 39 ülkeden 707 firmanın katıldığı ‘Aero 2017’ daha iddialı konum ve standı ile gövde gösterisi yaptı.  5 Nisan’da kapılarını açan fuar, ilk saatlerinden itibaren ziyaretçi akınına uğradı.

Aquila Türk Kartalı

Aquila, özellikle bir kanadı Türk bayrağını içeren kalp ve Bursa simgeleri, diğer kanadı ise Alman bayrağını içeren kalp ve fabrikanın bulunduğu Berlin‘in simgelerinin yer aldığı dizaynı ile dikkat çekti. Tüm uluslararası sertifikasyonlar, uçuş yetkilendirme, diğer uçak markalarına da servis ve bakım yapma yetkisi de bulunan Aquila, 150 yıllık sanayi geçmişi ile  Bursa sanayinin öncü kuruluşlarındandır.

Gökçen Ailesi’nin 5’inci nesil temsilcisi olan Mehmet Celal Gökçen‘e geçtikten sonra vites yükseltti.  Gökçen, Aquila’nın ardından  Avrupa‘da faaliyet gösteren ve bünyesinde 45 mühendis bulunan özel bir firmayı satın alarak hedefini daha da büyüttü. Aquila Türk Kartalı, Mehmet Celal Gökçen, Yeni Uçak Modeli, Türk Uçağı Üretim, Avrupaya Uçak Satışı, Uçak Yan Sanayi Malzemeleri Üretimi, Yerli Uçağımız…

Yeni Uçak Modeli

Bu işi ekonomik kazanç elde etmek amacıyla girmediğinin altını çizen Celal Gökçen, gökyüzünden sınırların görünmediğini belirterek,  Türkiye‘nin özel sektör nezdinde havacılıkta anlamlı bir başlangıç yapması için sorumluluk üstlendiklerini kaydetti. Mehmet Celal Gökçen, ‘Her şey para kazanmak için yapılmaz. Bu milli bir meseledir. Bu nokta da, böylesine önemli ve stratejik bir sektörde, ülkemizin varlığını hissettirmek, iyi bir başlangıç yapmak, yeni bir yol açmak için küçük de olsa bir katkımız olmasından gurur duyarız.’ dedi. Gökçen,  Bursa‘da üretim içinde son aşamaya yaklaştıklarını da ifade etti ve artık Türk kartalı olarak kabul edilen Aquila’yı görmek için özellikle  Avrupa‘nın farklı ülkelerinden ve  Türkiye‘den çok sayıda uçuş tutkunlarının geldiğini de söyledi.

Yorum Bırak