Güncel Makaleler

Teknoloji Yine Rahat Durmuyor. 3D Yazıcı İle Üretilen Adidas Spor Ayakkabılar

Teknoloji Yine Rahat Durmuyor. 3D Yazıcı İle Üretilen Adidas Spor Ayakkabılar, piyasaya sürülüyor. Adidas bu yeni taban teknolojisinde, 3D baskıyı kullanarak normal üretim sürecinden çok daha hızlı ürettiği ayakkabısının tanıtımını gururla yapıyor. Bu üretim şekli ile üretilen ürünler, gelecekteki üretim sektörünün şeklini belirleyecek gibi görülüyor. Adidas Futurecraft 4d, 3d Yazıcı ile Ayakkabı Üretti, Adidas – Carbon Şirketi, Sporcuya Özel 3D Üretim Ayakkabı, Her Mağazada Görülecek, Yeni Teknoloji 3D Spor Ayakkabılar

Adidas Futurecraft 4d

Adidas şirketi 3D yazıcıyla üretilen ‘Futurecraft 4d‘ ayakkabısının tanıtımı yaparak bir ilke imza attı. Normal üretim sürecinden 100 kat daha hızlı üretildiği belirtilen ayakkabıların sektörü tamamen değiştireceği düşünülüyor. Adidas, Silikon Vadisinin şirketlerinden Carbon ile ortaklık kurarak, dijital ortamda tasarlanan ayakkabıları üretmek için harekete geçmişti. Bu ortaklıktan ortaya çıkan ilk ürünün tanıtımı yapıldı.

Adidas – Carbon Şirketi

Adidas – Carbon Şirketi ortaklıklarından üretilen ve dijital ortamda tasarlanan bu ayakkabılar, profesyonel sporcuların kullanımına sunulmuş durumdadır.

3D Yazıcı ile Ayakkabı Üretti

Piyasadaki 3D yazıcılarda kullanılan materyaller kırılgan ve yumuşak olduğundan bir ayakkabı üretmek şu an için mümkün görünmüyordu. Ancak Carbon şirketinin teknolojisiyle hem sert hem de esnek bir materyal kullanıldı. Kızılötesi lazer ile özel olarak kullanılan bir sıvıdan doku üretildi. Yani ışınlar sıvıyı katı bir maddeye çevirdi ve ortaya hem esnek hem de sağlam bir taban çıktı.

Yeni Teknoloji 3D Spor Ayakkabılar

Yeni Teknoloji 3D Spor Ayakkabılar, şu an için ‘VIP’ klasmanında sınırlı sayıda üretilen ayakkabılar ilerleyen yıllarda her mağazada görülecek.  Adidas, 5 bin çift ürünün sonbahar ve kış aylarında raflarda olacağını duyurdu. Gelecek yıl ise bu sayınının katlanacağını ve 100 bin çift basılmasının planlandığını açıkladı.

Sporcuya Özel 3D Üretim Ayakkabı

3D yazıcılar ile piyasalarda hem zaman hem de paradan tasarruf edileceği, daha özelleştirilmiş tasarımların ortaya çıkacağı öngörülüyor. CNNTech’e konuşan bir  Adidas yetkilisi, “3D yazıcılar ile 100 kat daha hızlı ve daha verimli bir üretim süreci geçiriyoruz.” açıklamasını yaptı. Şu an için ürünlerini sınırlı sayıda ürettiklerini söyleyen yetklili, “Uzun vadede her atlete özel olarak, kendi fiziksel yapılarına ve isteklerine göre ayakkabılar üreteceğiz.” dedi.

Yorum Bırak