Güncel Makaleler

28 Gramdan Hafif Uzay Araçları, NASA, Trappist-1 Gezegenleri

Herkese Merhaba, 28 Gramdan Hafif Uzay Araçları, NASA, Trappist-1 Gezegenleri, Keşfedilen Yeni 7 Gezegen, bu gün sizinle uzayda başka yaşam var mı? Bulunan yeni gezegenler, gerçekten yaşamı destekleyen koşullara sahip mi, diye konuşalım mı?

Keşfedilen yeni 7 Gezegen

Basın toplantısı düzenleyen NASA, yeni bir gelişme paylaştı ve 40 ışık yılı uzakta 7 yeni gezegen bulunduğunu açıkladı. Bunlardan 3 adedinde yaşam koşullarının da bulunabileceğini söyledi. Güneş sisteminin dışında bulunan bu gezegenlerde soğuk koşullar olabileceği düşünülüyor.

Trappist-1 Gezegenleri

Evrende yalnız mıyız. Sadece insanlar mı var? Bu soruların cevabı yıllardır aranıyor. Bunu en çok arayan kuruluşun adı NASA’dır. Uzay araştırmacıların yaptığı, yeni gezegenler bulundu ve yaşam şartları sağlanabilir açıklaması, ne derece tatminkar, gelin birlikte göz atalım konuşmacıların açıklamalarına…

Bulunan yeni gezegenler, Spitzer uzay teleskopu ile tespit edildi. Buna dünya gözlem evleri de destek verdi. NASA’nın, Hubble teleskopu yerini almak üzere geliştirdiği ve 2018 de devreye girecek olan, gelişmiş kızılötesi merceklerle, yıldızların binlerce geçmişteki hallerini gözlemleyebilecek James Webb uzay teleskopunu kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

NASA

8.8 milyar dolarlık fiyatı ile James Webb Teleskopu, Hubble’in yerini alacak. Sahip olduğu yeni teknoloji gök bilimcilerin, evrenin uzak noktalarına daha detaylı bir şekilde bakmasını sağlayacak. 1990 yılında Discovery uzay mekiği tarafından uzaya taşınan Hubble uzay teleskopuna oranla 3 kat büyük merceklere sahip olan teleskop ile Hubble teleskopundan elde edilen verilerin yüz kat fazlasını verebilecektir.

Gezegenler, Dünya’ya 40 ışık yılı ortalama 400 milyar kilometre uzaklıktadır. Günümüz teknolojisi ile Trappist-1 gezegenine seyahat etmek mümkün değildir. Uzak mesafelere mesaj göndermek, bilim insanlarının çözüme ulaşması için yoğun çalıştığı bir konudur. Dünyaca ünlü astrofizikçi S. Hawking ve internet yatırımcısı Rus milyarder Y. Milner. geçtiğimiz yıl 100 milyon dolarlık ‘bir uzay projesi olan StarShoot hakkında duyuru yapmıştı.

28 Gramdan Hafif Uzay Araçları

Yuri Milner, Dünya’ya en yakın güneş sistemi olan Alpha Centauri sistemine, yüzlerce, ya da binlerce, 28 gramdan daha hafif ve küçük uzay aracı göndermeyi istediklerini söylemişti. 3 yıldızdan oluşan Alpha Centauri, Dünya’ya 4,37 ışık yılı uzakta. Bu yolculuğun 20 yıl sürmesi bekleniyor. Bu demektir ki, Trappist-1 gezegenine yapılacak yolculuk şimdiki teknoloji ile 160-170 yıl alabilir. Bu gezegenlere hala isim verilmiş değil. Bu gezegenler hala harf kodları ile adlandırılıyor.

Trappist-1 için düşük kütleli ve soğuk bir yıldız olduğu sanılıyor. Trappist-1 gezegenlerinden üçünün yüzey sıcaklığı ve yeterli atmosfer basıncı göz önüne alındığında, sıvı/su varlığını destekleyebileceği düşünülüyor. Buda yaşanılabilir bölge olabileceğini akla getiriyor. Ancak bu bir hipotez J Görünen o ki daha net cevaplara ulaşabilmek için 2018 yılını beklide daha uzun yılları beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

28 gramdan hafif uzay araçları, NASA, Trappist-1 gezegenleri, keşfedilen yeni 7 gezegen, 28 gramdan hafif uzay araçları, NASA, Trappist-1 gezegenleri, keşfedilen yeni 7 gezegen

Yorum Bırak